Europoslanci sa zhodli na potrebe nestranného vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka

Európsky parlament v Štrasburgu
Európsky parlament v Štrasburgu Zdroj: TASR/AP/Jean-Francois Badias

Plénum prijme k tejto téme aj samostatnú rezolúciu, o znení ktorej budú poslanci hlasovať počas aprílového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

Ochrana slobody médií a novinárov, nestranné vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ako aj prípadné podvody v oblasti agrodotácií boli hlavnými témami stredajšej rozpravy v pléne Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, zameranej na bezpečnosť novinárov na Slovensku a v Európskej únii.

Do debaty, na ktorej sa zúčastnil aj eurokomisár pre bezpečnostnú politiku Julian King, sa prihlásilo vyše 30 europoslancov vrátane piatich zo Slovenska. Tento bod bol do programu plenárky zaradený na žiadosť frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Komisár King podporil medzinárodné vyšetrovanie a medzinárodnú policajnú spoluprácu pri vyšetrovaní tejto dvojnásobnej vraždy. Ohľadom zneužívania eurofondov vyzval slovenské úrady, aby spolupracovali s Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF); ak sa dokáže ich zneužitie, tak by určitú úlohu mohla podľa neho zohrať aj vznikajúca Európska prokuratúra (EPPO).

"Demokracia nemôže prežiť bez slobodnej tlače," uviedol King a vyzval na zaistenie bezpečnosti všetkých európskych novinárov, aby sa takéto zločiny už nikde v EÚ neopakovali. Pripomenul tiež, že eurokomisia vlani predložila iniciatívu na ochranu tzv. "bielych vrán", teda informátorov o podvodoch a korupčných kauzách. Poslanec Ivan Štefanec (KDH) z frakcie EPP upozornil, že ak bolo cieľom tejto vraždy vyvolať strach a apatiu, tak sa to nepodarilo.

Občania SR naopak vyšli do ulíc, aby protestovali za slušnosť, proti bezpráviu a mafiám a za dodržiavanie európskych práv. "To, čo môžu urobiť poslanci, je pokračovať tam, kde oni skončili," povedal s odkazom na prácu Jána Kuciaka. Spresnil, že treba rozbiť schémy podvodov a jasne odkázať, že takéto praktiky sú neprípustné. Branislav Škripek (OĽaNO) zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) zdôraznil protikorupčné investigatívne pôsobenie Jána Kuciaka a pripomenul, že Slovensko má traumu aj zo zmiznutia ďalších dvoch investgatívnych novinárov Paľa Rýpala a Miroslava Pejka. "Slovensko skutočne ožilo," uviedol s odkazom na text slovenskej hymny.

"Ľudia vyšli do ulíc, aby vyjadrili nespokojnosť so smerovaním krajiny," dodal. Vládu premiéra SR Roberta Fica pritom obvinil, že jej vinou "chobotnica korupcie" naťahuje chápadlá do najvyšších miest v krajine. Prípad nezvestných novinárov Rýpala a Pejka spomenul aj József Nagy (Most-Híd) z EPP.

Podľa neho by sa aj tieto prípady mali dostať do rezolúcie EP. Dodal, že Slováci právom protestujú, lebo sa nevedia dovolať spravodlivosti. Uviedol, že aj tam, kde naša legislatíva je v súlade s normami EÚ, deficit existuje v jej uplatňovaní, čo vedie k vysokej nedôvere ľudí k verejným inštitúciám; aj preto si zločinci podľa neho čoraz viac dovoľujú.

Poslankyňa Monika Smolková (Smer-SD) zo skupiny socialistov a demokratov (S&D) vyzvala na vyšetrenie vraždy za účasti zahraničných vyšetrovateľov a za vytvorenie takých podmienok pre novinárov, aby nemuseli žiť pod policajnou ochranou. Zároveň si však položila otázku, čo urobili inštitúcie EÚ a politici pre to, "aby organizovaný zločin v EÚ nemal miesto", rovnako ako teroristické činy. Upozornila na vysoké daňové úniky v EÚ, každoročne vo výške jednej miliardy eur.

V tejto súvislosti by privítala nielen zriadenie Európskej prokuratúry, ale aj Európskej spravodajskej agentúry. Na otázku z pléna o pôsobení mafie na východe Slovenska, odkiaľ pochádza, Smolková pozvala všetkých poslancov na návštevu tohto regiónu.

Odpovedala, že tam mafia nepôsobí a pripomenula, že okrem talianskych podnikateľov sú v agrosektore činní aj Nemci a Holanďania, ktorí oveľa lepšie ako Slováci poznajú systém agrodotácií, čo aj využívajú. Jej stranícka kolegyňa Monika Beňová zdôraznila potrebu chrániť práva a životy novinárov; priznala, že vzťahy medzi médiami a politikmi na Slovensku neboli vždy korektné, čo podľa nej treba zmeniť.

Zároveň však upozornila, že nie je potrebné útočiť na členov vlády SR alebo na celú vládu a obviňovať ju z účasti na vražde Kuciaka a Kušnírovej; podľa nej treba nechať celé vyšetrovanie polícii a prokuratúre.

Na potrebe vytvorenia medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý by nezávisle a nestranne vyšetril vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sa zhodli všetci účastníci stredajšej rozpravy v pléne Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu. Rozprava bola zameraná na bezpečnosť novinárov na Slovensku a v Európskej únii a do programu bola zaradená v súvislosti s vraždou slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Britský poslanec Claude Moraes zo skupiny socialistov a demokratov (S&D), ktorý bol spolupredsedom osobitnej parlamentnej misie EP na Slovensku, na úvod rozpravy pripomenul, že snahou tejto misie bolo zistiť, čo sa stalo a čo sa deje v SR. "Umlčanie novinára je existenčnou hrozbou pre každú krajinu a pre EÚ," uviedol. Skonštatoval, že novinári na Slovensku sa považujú za slobodných, hoci existujú hrozby, ktorým čelil aj Kuciak.

Aj preto Moraes podporuje nezávislé medzinárodné vyšetrovanie tohto prípadu. Europarlament bude podľa neho pozorne sledovať vývoj vyšetrovania, rovnako aj korupčné kauzy, ktoré Kuciak odhalil. Podľa jeho slov si Slováci potrebujú obnoviť dôveru v štátne inštitúcie. Holandská poslankyňa z frakcie liberálov a demokratov (ALDE) Sophia in't Veldová pripomenula podozrenia, že korupcia, o ktorej písal Kuciak, môže mať napojenie na najvyššie miesta v štáte. Slovensko podľa jej slov žije dvojakou realitou: na jednej strane má solídny demokratický rámec, ale je tam aj paralelná realita v podobe podvodov, korupcie či únosov.

Pre obyčajných ľudí je niekedy ťažké rozlíšiť medzi klamstvom a pravdou, čo vytvára pocity neistoty a nedôvery, povedala v rozprave Sophia in't Veldová, ktorá bola tiež členkou osobitnej misie na Slovensku. Česká poslankyňa Kateřina Konečná z Konfederatívnej skupiny Európskej zjednotenej ľavice - Severskej zelenej ľavice (GUE/NGL) sa ako jedna z mála rečníkov zastala slovenskej vlády. Upozornila, že vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy treba nechať na políciu a netreba zbytočne robiť zo Slovenska "krajinu mafiánov". Dodala, že je neprípustné, aby predseda EPP v EP Manfred Weber "školil" slovenského premiéra Roberta Fica, koho má odvolať zo svojej vlády. "Veďme túto diskusiu so cťou a neodsudzujme nikoho na základe špekulácií," uviedla.

Nemecká poslankyňa Ingeborg Grässleová z EPP upozornila, že zatiaľ nie sú známe príčiny vraždy Kuciaka a Kušnírovej a nepatrí sa preto nič o nikom naznačovať. Zároveň však - ako spoluvedúca minulotýždňovej misie na Slovensku - priznala, že treba objasniť neprijateľné prepojenie mafie na vládne štruktúry. Eurokomisárovi pre bezpečnostnú politiku Julianovi Kingovi, ktorý bol prítomný na rozprave, odkázala, aby Európska komisia vyšetrila podvody s agrodotáciami na Slovensku. SR bola podľa nej v tejto oblasti doteraz "bezproblémová". "Ale nikdy všetko nevidíme a preto je potrebné veci prešetriť a odstrániť prípadné prípady korupcie," uviedla. Počas poslaneckej rozpravy o potrebe ochraňovať novinárov odznelo aj to, že premiér Fico v minulosti nazval novinárov "presstitútky".

ŠTRASBURG/TASR, mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.