VIDEO: Tri roky o nej nebolo počuť. Jedinú albínsku pandu na svete zachytila fotopasca počas hry

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Fotopasca v čínskom národnom parku Wolong zachytila extrémne vzácnu pandu albína, informuje portál South China Morning Post. Nasnímať ju sa podarilo iba druhýkrát, prvé zábery tohto tvora obleteli svet v roku 2019, o rok neskôr sa na sociálnych sieťach začalo šíriť aj video.

Podľa všetkého ide o doteraz jedinú známu pandu trpiacu albinizmom. Tieto medveďovité šelmy dlho patrili medzi ohrozené druhy. Ich počty sa podarilo stabilizovať iba vďaka rozsiahlemu záchrannému programu a momentálne stále patria medzi zraniteľné druhy, ktorých prežitie závisí od zásahov človeka.

Odborníci už dlhšie špekulujú, že prežitie veľkých, no nepraktických a neprispôsobivých cicavcov až do dnešných dní je vlastne anomáliou. 

Bielu pandu najnovšie zachytila špeciálna kamera reagujúca na pohyb. Spoločnosť jej robili ďalšie pandy a chvíľu to vyzeralo, že panda albín medzi nimi nie je vítaná, no potom kamera zachytila, ako sa spolu hrajú.

Prečítajte si tiež:

​Albinizmus je veľmi vzácna genetická odchýlka, ktorá sa vyskytuje u zvierat i ľudí. Telo nedokáže tvoriť pigment melanín, čo sa prejavuje na častiach tela, ktoré ním bývajú sfarbené.

Človek albín má napríklad bledú pokožku a vlasy. Panda albín nemá typické čierne škvrny a zdá sa, že má červené oči. Zviera s albinizmom je citlivejšie na slnečné žiarenie, môže mať problémy s videním a je ľahšie viditeľné pre predátorov.

„Panda vyzerala silne a jej kroky boli stále, čo značí, že genetická mutácia nenarušila jej život úplne. Darí sa jej dobre,“ uviedol výskumník z univerzity v Pekingu Li Šeng.

Podľa odhadov žije v divočine menej než 1900 jedincov pandy veľkej, pričom väčšina z nich sa vyskytuje na juhu Číny.

Katar dostal od Číny do daru dve pandy, ktoré umiestnili do prírodnej rezervácie. Viac v archívnom príspevku v priloženom videu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.