Polícia zverejnila video zo smrteľnej nehody samojazdiaceho auta

Za volantom sedel vodič, ten ale do riadenia nezasahoval.
Zdroj: Reuters

Podľa predbežných zistení polície sa nehode nedalo zabrániť.

Polícia v Arizone zverejnila krátke video zo smrteľnej nehody autonómneho vozidla Uber, ktoré zrazilo chodkyňu. Elaine Herzbergová (49) zrážku neprežila, zomrela v nemocnici. Za volantom vozidla sedel vodič, ten ale do riadenia nezasahoval. "Bolo to ako blesk, tá osoba vyšla pred auto. Prvé, čo ma upozornilo na zrážku, bol zvuk nárazu," vypovedal vodič.


Podľa predbežných zistení polície sa nehode nedalo zabrániť. Vyšetrovací tím amerického úradu pre dopravu NHTSA zisťuje bližšie okolnosti tragédie.

Žena prechádzala v nedeľu (18.3.) večer cez cestu, na ktorej práve Uber testoval robotické auto. Polícia zistila, že išlo rýchlosťou 64 km/h a nenašli sa nijaké stopy, že brzdilo. Povolená maximálna rýchlosť na úseku ulice bola 56 km/h. Na autonómne vozidlo bolo upravené auto švédskej automobilky Volvo.

Žena prechádzala cez cestu mimo prechodu, pričom tlačila vedľa seba bicykel. Šéfka miestnej polície Sylvia Moirová povedala, že záznam z jednej kamery zachytil ženu, ktorá vstúpila na vozovku z tieňa. Podľa nej bolo jasné, že nešťastiu nedalo zabrániť.

Uber po kolízii s chodkyňou dočasne zastavil všetky ďalšie testy svojich autonómnych áut. Firma testovala robotické vozidlá aj v San Franciscu, Pittsburghu a Toronte. Uber patrí medzi desiatky amerických firiem, ktoré vyvíjajú vlastný program v tejto oblasti.

NHTSA uviedol, že v roku 2016 zomrelo na amerických cestách viac ako 37.000 ľudí. Počet usmrtených chodcov vzrástol medziročne o 9 %. Experti zistili, že 90 % dopravných havárií spôsobujú vodiči, teda ľudský faktor. Práve spoľahlivé robotické autá by ich mali výrazne znížiť.

ATIZONA/kacs

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti