Zahraničné

Britský vojak dostal doživotie za popravu povstalca v Afganistane

Britský vojak Alexander Blackman dostal doživotie
Zdroj: theguardian.com

Dvoch ďalších príslušníkov námornej pechoty oslobodili.

Príslušníka britskej Kráľovskej námornej pechoty, 39-ročného Alexandra Blackmana, odsúdili na doživotný trest za vraždu povstalca v Afganistane. Vo väzení strávi najmenej desať rokov.

Podľa jedného z najvyšších predstaviteľov tejto jednotky, ktorý Blackmanovi vyjadril svoju podporu, bol jeho podriadený ovplyvnený "dôsledkami vojny".

Súdny proces s Blackmanom, ktorého meno sudcovia povolili zverejniť, sa ako prvý týkal vraždy spáchanej britským vojakom slúžiacim v Afganistane od vypuknutia konfliktu v roku 2001.

Zdroj: theguardian.com

Vražda sa stala po tom, ako na hliadkovaciu základňu v provincii Helmand začali dvaja povstalci strieľať z automatických zbraní. Jedného z nich vážne zranil útok helikoptéry Apache, ktorá priletela pomôcť britským vojakom. Tí ho našli v poli.

Celý incident natočila kamera umiestnená na prilbe jedného z vojakov, ktorých súd oslobodil. Súd neuviedol jeho meno. Záznam z 15. septembra 2011 premietli súdu.

Na záberoch je vidieť Blackmana, ako pištoľou zastrelil afganského väzňa. Sudca mu povedal, že zneuctil meno britských ozbrojených síl a svojim činom ohrozil životy vojakov.

"Toto nebol čin vykonaný v zápale boja alebo po tom, ako ste sa dostali do prestrelky," povedal sudca. "Neboli ste ani nijako inak ohrozený - na videu je vidieť, že ste si všetko uvedomovali, stáli ste tam niekoľko minút a zjavne ste sa neobávali, že by vás mohli napadnúť iní povstalci," dodal.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti