Lídri EÚ súhlasia s postojom Británie ohľadom útoku na Skripaľa a jeho dcéru

Dvojitý agent Sergej Škripal na archívnej snímke z 9. augusta 2006.
Zdroj: AP Photo/Misha Japaridze

V dokumente uvádzajú, že neexistuje žiadne prijateľné alternatívne vysvetlenie.

Lídri Európskej únie súhlasia s postojom Spojeného kráľovstva, že za útokom nervovoparalytickou látkou novičok na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru v Británii je s "vysokou pravdepodobnosťou" Ruská federácia. Vyhlásenie zverejnili v piatok v rámci summitu EÚ v Bruseli.

"Európska rada čo najdôraznejšie odsudzuje nedávny útok v Salisbury, vyjadruje najhlbší súcit so všetkými, ktorých životy boli ohrozené, a podporuje prebiehajúce vyšetrovanie," citovala z vyhlásenia agentúra DPA.

Lídri EÚ v dokumente vyjadrujú svoj súhlas "s hodnotením vlády Spojeného kráľovstva, že je veľmi pravdepodobné, že Ruská federácia je zodpovedná a že neexistuje žiadne prijateľné alternatívne vysvetlenie".

Predseda Európskej rady Donald Tusk už niekoľko hodín pred zverejnením vyhlásenia na svojom účte na Twitteri uviedol, že krajiny Európskej únie súhlasia s pozíciou Spojeného kráľovstva o zodpovednosti Ruska za útok.

Veľvyslanca EÚ v Rusku povolávajú na konzultácie do Bruselu

Veľvyslanec Európskej únie v Rusku je povolaný na konzultácie do Bruselu. Oznámil to v piatok v Bruseli, kde sa koná summit EÚ, holandský premiér Mark Rutte.

Podľa agentúry AP Rutte uviedol, že tento krok je "opatrením", nie "sankciou". Zdôraznil, že veľvyslanec nebol z Moskvy odvolaný. Agentúra Reuters poznamenala, že vedúcim Delegácie Európskej Únie v Ruskej federácii je nemecký diplomat Markus Ederer.

Krátko pred Rutteho oznámením lídri EÚ na summite v Bruseli vyjadrili svoj súhlas s postojom Spojeného kráľovstva, že za útokom na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru je s "vysokou pravdepodobnosťou" Ruská federácia.

Británia obviňuje Rusko z otrávenia bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije nervovoparalytickou látkou A234 zo skupiny novičok. Dvojicu našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred nákupným strediskom v meste Salisbury. Obaja sú naďalej v kritickom, no stabilizovanom, stave. Moskva všetky obvinenia kategoricky odmieta a obviňuje Londýn, že na objasnení prípadu nie je ochotný spolupracovať.

BRUSEL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Skripaľ

Dôležité udalosti