Ruské nákupné centrum sa zmenilo na horiace peklo: Ľudia rozbíjali dvere a skákali z okien

Ľudia neváhali skákať z okien.
Zdroj: Youtube/WorldNews

Strážca v nákupnom centre vypol alarm, zablokované boli aj núdzové východy, zistili vyšetrovatelia.

Pri obrovskom požiari v zábavno-obchodnom centre v ruskom meste Kemerovo na Sibíri zahynulo podľa tamojších úradov už najmenej 64 ľudí. Medzi obeťami sa podľa BBC nachádzať aj množstvo detí.


Na sociálnych sieťach sa objavili videá, na ktorých dospelí so svojimi ratolesťami utekali pred horúcim peklom a neváhali pritom skákať z okien z niekoľkoposchodových výšok alebo dole eskalátormi.

Na jednom zázname sa iba 11-ročný chlapec Sergej Moskalenko rozhodol utiecť pred ohňom skokom z okna, pričom dopadol na klenbu, z ktorej sa potom odrazil na zem.

Portál metro.co.uk uviedol, že chlapec zrejme prežil, no jeho rodičia, s ktorými bol v centre, podľa záchranných zložiek nevyviazli živí. 

Objavilo sa aj video zvnútra horiacej budovy, zúfalý muž sa snažil s tyčou rozbiť dvere od núdzového východu, zatiaľ čo sa schodisko okolo neho zapĺňalo dymom. V súvislosti s požiarom boli zadržané a vypočúvané štyri osoby vrátane nájomcu tej časti objektu, kde zrejme požiar vypukol.

Príčina požiaru zatiaľ nie je známa, no pravdepodobne vypukol v detskom kútiku, kde požiar zachvátil penové hračky a skákacie domčeky. Podľa niektorých zdrojov tam mali deti oslavu a manipulovali so sviečkami, Mail Online tiež uviedol, že jedno z detí malo v penovom domčeku zapaľovač.

Pátraju po ešte po 16 nezvestných. Tí by sa podľa predstaviteľov záchranného štábu mohli nachádzať v kinosálach, ktoré sa nachádzali na štvrtom poschodí objektu, ale pri požiari sa prepadli nižšie.

Príslušník bezpečnostnej stráže, ktorý vypol požiarny poplach v nákupno-zábavnom stredisku v ruskom meste Kemerovo, kde v nedeľu došlo k rozsiahlemu požiaru s množstvom obetí, je v súvislosti s touto tragédiou považovaný za podozrivého. Oznámil to v pondelok Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (SK RF). Neuviedol však, prečo zadržaný strážnik alarm vypol, priblížila agentúra DPA.

Pri nedeľnom požiari v obchodno-zábavnom centre Zimná višňa v Kemerove na Sibíri zahynulo 64 ľudí. Zranených bolo 44 osôb, pričom desať z nich je hospitalizovaných. Hasiči bojovali s plameňmi viac ako 14 hodín. 

V nákupnom a zábavnom stredisku boli zablokované núdzové východy a podľa dôkazov došlo aj k porušeniu ďalších bezpečnostných opatrení, čo podľa vyhlásenia SK RF viedlo k "vážnym dôsledkom".

Podľa záberov z bezpečnostných kamier vypukol požiar v zábavnej časti komplexu, ktorú zaplavil v priebehu niekoľkých sekúnd oblak čierneho dymu. Dospelí sa snažili zhromaždiť všetky deti a spoločne s nimi utiecť do bezpečia. Ruské médiá v tejto súvislosti uviedli, že nezvestných je doposiaľ viac ako 40 detí.

Úrady zadržali a vypočúvajú viacero ľudí vrátane nájomcu tej časti objektu, kde zrejme požiar vypukol, ako aj šéfa správcovskej spoločnosti, ktorá sa o nákupno-zábavné centrum starala.

Vyšetrovatelia podľa miestnych médií preverujú, či požiar nemohli založiť tínedžeri, ktorí podľa svedkov zapaľovali penové kocky v detskom kútiku. Rýchle rozšírenie požiaru je pripisované použitým nekvalitným staveným materiálom ako napríklad lacným plastom. Plamene zachvátili plochu približne 1 600 metrov štvorcových.

Nákupné centrum s celkovou plochou 23-tisíc štvorcových metrov bolo otvorené v roku 2013. Jeho súčasťou je parkovisko pre 250 áut a okrem obchodov sa v ňom nachádza bowlingová herňa, detské centrum, kinosály a malá zoologická záhrada.

Ruský prezident Vladimir Putin kondoloval rodinám a príbuzným obetí tragédie a prisľúbil im štátnu pomoc. Premiér Dmitrij Medvedev oznámil, že rodiny obetí dostanú od štátu milión rubľov (14.120 eur).

Bohoslužbu za obete odslúžil v pondelok patriarcha moskovský a celej Rusi Kirill I., ktorý zároveň požiadal miestne duchovenstvo, aby pomohlo pozostalým. Hlboký zármutok v súvislosti s tragédiou vyjadril aj pápež František, ktorý v sústrastnom telegrame kondoloval rodinám obetí, "najmä mnohých detí, ktoré prišli o život"; a požehnal tých, ktorí pomáhajú zraneným a pátrajú po nezvestných.

Kemerovská oblasť na západe Sibíri, ktorá je známa ťažbou uhlia a ťažkým priemyslom, vyhlásila v súvislosti s tragédiou trojdňový smútok.

KEREMOVO/pg, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti

ONLINE: Ruský parlament možno zakáže výmenu bojovníkov z pluku Azov za zajatých ruských vojakov ON-LINE
  • Ruský parlament možno zakáže výmenu ukrajinských bojovníkov z pluku Azov za zajatých ruských vojakov. Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma, diskutuje o zákaze takejto výmeny.

  • Kalush Orchestra plánuje európske turné, aby získala peniaze pre armádu Ukrajiny

  • Fínsky parlament schválil podanie prihlášky do NATO