Česko i ďalšie štáty vyhosťujú ruských diplomatov. Slovensko zatiaľ čaká

Rusko, EÚ
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.sk

Na vysvetlenie k prípadu si zavolali ruského veľvyslanca.

Vyhostenie troch ruských občanov z Českej republiky oznámil premiér Andrej Babiš. Ide o akt solidarity s Veľkou Britániou. Súvisí to aj s nepodloženými obvineniami Česka zo strany Ruska po tom, čo bol v anglickom Salisbury otrávený nervovo paralytickým jedom Sergej Skripaľ s dcérou. Územie krajiny majú opustiť do 1. apríla, uviedol portál idnes.cz.

V súvislosti s týmto prípadom vyhostí ruských diplomatov celkovo 14 členských krajín Európskej únie. Podľa agentúry AP, ktorá sa odvoláva na zdroj z vedenia EÚ, tieto krajiny EÚ vyhostia celkovo vyše 30 ruských diplomatov.


Slovensko predvolá veľvyslanca

Slovensko v súvislosti s týmto prípadom zváži ďalšie kroky. 

Slovenský rezort diplomacie sa rozhodol bezodkladne predvolať veľvyslanca Ruskej federácie na Slovensku a požiadať ho o vysvetlenie k prípadu bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa otráveného v Británii.

Slovenská republika zároveň útok jednoznačne odsúdila a prihlásila sa k záverom Európskej rady z 22. marca, na ktorej štáty vyjadrili svoju podporu Británii. Tá útok na Skripaľa a jeho dcéru Juliju pripisuje Rusku. Ministerstvo zahraničných vecí zároveň informovalo, že Slovensko si vyhradilo právo prijať v súvislosti s týmto prípadom ďalšie kroky.

"Vývoj situácie ako aj odpovede Ruska na výzvy, ktoré mu adresovali štáty EÚ - vrátane Slovenska - ovplyvní ďalšie kroky, ktoré sme v tejto veci pripravení zvážiť," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Susko.

Vyhosťovať bude Kanada, Nemecko, Austrália aj USA

Spojené štáty vyhostia 60 ruských diplomatov a nariadia zatvoriť ruský konzulát v meste Seattle. Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľov administratívy prezidenta USA Donalda Trumpa.

Podľa týchto zdrojov je medzi 60 Rusmi 12 špiónov, o ktorých sa americké bezpečnostné úrady domnievajú, že pracujú pod diplomatickým krytím v rámci ruskej misie pri OSN.

Konzulát v meste Seattle je podľa nich otázkou bezpečnosti, pretože sa nachádza v blízkosti základne amerického námorníctva.

Rusko na konanie USA reagovalo oznámením, že vyhostí najmenej 60 pracovníkov amerického veľvyslanectva v Moskve.

Nemecko plánuje zase vyhostiť štyroch ruských diplomatov. Nejde však len o vyjadrenie solidarity s Britániou, ale aj o odvetné opatrenie za nedávny kybernetický útok na nemecké ministerstvo zahraničných vecí, z ktorého Nemecko obviňuje Rusko.

Rovnako ako Nemecko, štyroch Rusov vyhostí aj Kanada. Tamojšia ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová uviedla, že útok nervovou látkou, ku ktorému došlo na pôde blízkeho spojenca Kanady, bol opovrhnutia hodným činom a predstavoval potenciálnu hrozbu pre životy stoviek ľudí.

Štyria diplomati, ktorí budú vyhostení, pracujú na ambasáde v Ottawe či na konzuláte v Montreale. Podľa slov Freelandovej zneužili svoj diplomatický status na to, aby podkopali bezpečnosť Kanady alebo zasahovali do jej demokracie. 

Austrália v utorok oznámila, že vyhostí dvoch ruských diplomatov.  Austrálsky premiér Malcolm Turnbull uviedol, že dvojica dostala na odchod z krajiny sedem dní.

Aj Írsko zareaguje. "Jednoznačne môžete očakávať, že Írsko bude zajtra (utorok) z hľadiska toho, čo sa stalo, konať primerane a prejaví solidaritu s našim najbližším susedom," oznámil minister zahraničných vecí Simon Coveney, ktorého citovala agentúra Reuters.

Z Ukrajiny odíde 13 diplomatov

Ukrajina oznámila, že vyhostí 13 ruských diplomatov. "Naše diplomatické vzťahy s Ruskom sú de facto zmrazené," uviedol vo vyhlásení ukrajinský prezident Petro Porošenko.

"Ukrajina sa v súlade s našimi britskými partnermi a transatlantickými spojencami a v koordinácii s krajinami EÚ rozhodla spomedzi zopár ostávajúcich vyhostiť 13 ruských diplomatov," povedal ďalej podľa agentúry DPA.

"Rusko len znovu potvrdilo svoj pohŕdavý postoj nielen k zvrchovanosti nezávislých štátov, ale aj k hodnote ľudského života. Ukrajina toto zažíva každý deň na okupovaných ukrajinských (územiach) - Kryme a Donbase," dodal.

Maďarsko v súvislosti s prípadom bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa otráveného v Británii vyhostí jedného ruského diplomata, uviedli v pondelok britský denník The Telegraph a televízia Sky News. Podľa internetového vydania maďarského denníka Népszava tieto informácie potvrdilo maďarské ministerstvo zahraničných vecí.

Zástupca štátneho tajomníka rezortu diplomacie Tamás Menczer pre agentúru MTI uviedol, že oficiálne rozhodnutie o vyhostení oznámilo Maďarsko na summite Európskej rady.

Z informácií získaných MTI vyplýva, že okrem prípadu Skripaľa môže mať vyhostenie ruského diplomata súvislosť aj s kauzou bývalého poslanca Európskeho parlamentu za ultrapravicovú stranu Jobbik Bélu Kovácsa.

Zoznam krajín a počet diplomatov, o vyhostení ktorých informovali:

USA: 60
Ukrajina: 13
Kanada: 4
Albánsko: 2
Nórsko: 1
Austrália : 2

Členské krajiny EÚ

Poľsko: 4
Francúzsko: 4
Nemecko: 4
Česká republika: 3
Litva: 3
Španielsko: 2
Holandsko: 2
Taliansko: 2
Dánsko: 2
Estónsko: 1
Lotyšsko: 1
Chorvátsko: 1
Fínsko: 1
Rumunsko: 1
Švédsko: 1
Maďarsko: 1

PRAHA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Skripaľ

Dôležité udalosti