Nemôžem dýchať. Odkáž mame, že ju ľúbim: Posledné slová detských obetí z ruského inferna

Ľudia prišli vzdať úctu obetiam požiaru.
Zdroj: Profimedia.sk

Príčina požiaru v obchodno-zábavnom stredisku v Kemerove nie je zatiaľ známa.

Po tragickom požiari, ktorý v nedeľu (25.3.) vypukol v zábavno-obchodnom centre v ruskom meste Keremovo, sa začali v médiách a na sociálnych sieťach objavovať príbehy a opisy posledných minút života obetí. Medzi 64 mŕtvymi sa nachádza aj množstvo detí. 


Odkáž mame, že ju ľúbim

Teta jedného z dievčatiek nachádzajúceho sa v horiacom inferne pre Mail Online opísala posledný telefonát s dvanásťročnou Viktoriou. „Všetko horí. Dvere sú zablokované, nemôžem dýchať," prerozprávala Evgenia slová svojej netere.

„Povedala som jej, aby si vyzliekla šaty. Iba mi povedala, aby som rodine odkázala, že ich miluje. Odkáž mame, že ju ľúbim, to boli jej posledné slová. Potom hovor skončil," uviedla zronená príbuzná.

Evgenia uviedla, že deti sa tam nachádzali na výlete zo školy aj s učiteľmi. Tí však s rodičmi išli do obchodov, zatiaľ čo deti nechali v kinách.

Zdroje z prostredia záchranárov uviedli, že väčšina tiel obetí sa našla práve v nich, dve kinosály z troch sa prepadli zo štvrtého na tretie poschodie, napísal The Siberian Times.

Niektorým deťom sa z budovy dokonca podarilo poslať správu na sociálne siete. "Horí tu, asi zbohom," napísala 13-ročná Maria Moroz, ktorá zrejme neprežila. 


Možné verzie príčiny požiaru

Ruská generálna prokuratúra nariadila preveriť dodržiavanie predpisov o požiarnej bezpečnosti vo všetkých obchodných centrách na území krajiny, ktorých súčasťou sú aj zábavné parky.

Konkrétne nariadila preveriť, či v obchodných centrách sú účinné systémy signalizácie a hasenia požiarov. V prípade zistenia nedostatkov generálna prokuratúra žiada o ich okamžité odstránenie a prijatie ďalších opatrení.

Príčina požiaru v obchodno-zábavnom stredisku v Kemerove nie je zatiaľ známa. Jednou z prioritných verzií je chyba v inštalácií elektrických rozvodov, ktoré zrejme nezodpovedali reálnej záťaži a zrejme nemali ani dostatočnú ochranu pred prepätím.

Vyšetrovatelia preverujú aj verziu o úmyselnom podpálení objektu. Podľa zdrojov v polícii však nepatrí medzi prioritné.

MOSKVA/pg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti