Brazíliou zmieta veľká vlna násilia a vymyká sa spod kontroly

Policajti v slume v Rio de Janeiro.
Zdroj: AP Photo/Leo Correa

Kontrolu nad bezpečnosťou už aj v uliciach Ria de Janeira prevzala armáda.

Sen temperamentnej krajiny karnevalov sa rúca priamo pre očami celého sveta. Brazíliou zmieta veľká vlna násilia, ktorá sa vymyká spod kontroly. Bezpečnosť v uliciach má preto teraz po taktovkou armáda.

Čoraz častejšie prestrelky priamo pred očami detí, krádeže, útoky na turistov aj počas karnevalu či dokonca vraždy sú na dennom poriadku. Rastúce násilie zločineckých gangov a drogových kartelov prezident Temer označuje za nekontrolovateľne sa šíriaci nádor.

Kontrolu nad bezpečnosťou už aj v uliciach Ria de Janeira prevzala armáda. „V týchto ťažkých nebezpečných časoch je to veľmi dôležité a podporujem to," povedal obyvateľ Ria Joana Pinto.

„Ak už nebudeme veriť ani vlastným vojakom, čo už s nami bude?," pýta sa Jorge Lima, ktorý žije v Rio de Janeiro.

V Brazílii ročne zavraždia desaťtisíce ľudí a až 60 percent ľudí sa bojí vychádzať z domu po zotmení. Ulice najchudobnejších štvrtí preto strážia obrnené vozidlá. „Mohli by sem chodiť častejšie, aj v noci a popoludní. Vtedy je to tu ešte len nebezpečné," myslí si Jorge de Souza.

Obyvatelia týchto štvrtí sa však ocitli medzi mlynskými kameňmi. Bojujú s dilemou, či sa viac obávajú organizovaného zločinu, alebo policajného násilia. S tým totiž majú z minulosti bolestivé skúsenosti.

Len vlani pri policajných zásahoch zahynulo tisíc ľudí. Na neprimeranú agresivitu upozorňovala aj miestna ľavicová politička.

Marielle Francová bola expertkou na policajné násilie. Pred necelými dvoma týždňami ju zavraždili. „Vyzerá to ako poprava, musíme to čo najskôr vyšetriť," vyhlásil miestny politik Marcelo Freixo.

„Zabili ju ako nejaký nežiaduci hmyz, odstránili ju z cesty. Neuvedomili si, že teraz sa tisíce ľudí spoja a budú bojovať za to, čo ona," zdôraznila aktivistka Monica Cunhaová.

Brazílčania v tejto atmosfére absolútne stratili vieru v politiku. Ich obľúbeného exprezidenta odsúdili za korupciu a krajina sa už roky zmieta v hospodárskej kríze. Preto sa mnohí s nádejou, ale aj obavami prizerajú na blížiace sa prezidentské voľby. V kritickej situácii sa totiž ľudia často uchyľujú k radikálnym riešeniam.

VIDEO

RIO DE JANEIRO/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Násilie

Dôležité udalosti