Rebríček najlepších univerzít sveta za rok 2018. Medzi nimi je aj jedna slovenská

Študenti univerzity
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.sk/4 PM production

Oproti minulému roku si polepšila o 42 miest.

Svetový rebríček univerzít, ktorý zostavila organizácia Round University Ranking (RUR), porovnával 761 vysokých škôl na základe 20 indikátorov v štyroch základných oblastiach: vzdelávanie, výskum, medzinárodná diverzita (rozloženie), finančná udržateľnosť. Na internetovej stránke RUR si môžete pozrieť aj výsledky ostatných rokov 2010-2017.

Prvé miesto v rebríčku obsadila Harvardská univerzita v USA, druhá je University of Chicago a tretiu priečku uzatvára California Institute of Technology (Caltech). Päticu najlepších svetových univerzít dopĺňajú Imperial College London (4. miesto) a Stanford University (5. miesto).

Do rebríčka sa dostala aj jedna slovenská univerzita. Tento rok obsadila Univerzita Komenského v Bratislave 391. miesto. Polepšila si tak o 42 miest. Naši českí susedia triumfovali opäť Karlovou univerzitou v Prahe, ktorá je na 274. mieste.

UK sa umiestnila pred Univerzitou Palackého v Olomouci (482. miesto) a Masarykovou univerzitou v Brne (526. miesto).

„Hodnotiace rebríčky sú pre nás len jedným z viacerých systémov spätnej väzby, ktoré nám pomáhajú zorientovať sa v medzinárodnom priestore a vidieť svoje miesto v mimoriadne náročnom konkurenčnom prostredí. Sú pre nás aj výzvou a motiváciou do budúcnosti. Treba si tiež uvedomiť, že sme často porovnávaní s univerzitami s niekoľkonásobne vyšším finančným rozpočtom - len napríklad partnerská Viedenská univerzita má na svoju činnosť k dispozícii takmer desaťkrát vyššiu štátnu dotáciu. Sme však presvedčení, že aj napriek tomu máme potenciál na ďalšie zlepšovanie sa. Naším cieľom je ďalší vzostup vo svetových univerzitných rebríčkoch kladúcich dôraz na kvalitu výučby aj vedecké výsledky," uviedol rektor UK Karol Mičieta na stránke univerzity.

BRATISLAVA/jh
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme UK

Dôležité udalosti