KĽDR vypustila špionážny satelit, zrútil sa do mora

Zábery z televízie, ktoré ukazujú štart rakety v Soule.
Severná Kórea oznámila, že vypustila do vesmíru vojenský prieskumný satelit. Zdroj: TASR/AP Photo/Ahn Young-joon

Severná Kórea oznámila, že v stredu skutočne vypustila do vesmíru vojenský prieskumný satelit, ktorý sa však v dôsledku technickej poruchy zrútil do mora. Informovala o tom tamojšia štátna tlačová agentúra KCNA. Informujú agentúry AFP a Jonhap.

„Nosná raketa na prepravu nového satelitu sa zrútila do Západného mora (ako sa v Kórei nazýva Žlté more) v dôsledku abnormálneho štartu dvojstupňového motora,“ uviedla KCNA.

Severokórejská agentúra zároveň dodala, že tamojšie úrady "prešetria zásadné chyby, ku ktorým pri vypustení satelitu došlo, a podniknú vedecké a technické opatrenia na ich nápravu, aby sa druhý pokus mohol uskutočniť čo najskôr".

Prečítajte si tiež:

O vypustení bližšie nešpecifikovanej "vesmírnej nosnej rakety" ako prvá informovala juhokórejská armáda, ktorá uviedla, že zariadenie preletelo cez Žlté more a následne zmizlo z radarov, čo vyvolalo špekulácie, že spadlo do mora alebo sa rozpadlo počas letu.

Juhokórejská armáda zároveň uviedla, že lokalizovala a snaží sa vyloviť objekt, ktorý považuje za časť zrúteného satelitu.

Úrady v Soule v súvislosti s vypustením rakety vydali výzvu na prípadnú evakuáciu, varovanie však bolo vydané omylom. Sirény sa rozozvučali aj v japonskej prefektúre Okinawa, poplach bol však po približne 30 minútach zrušený.

Japonsko a Spojené štáty odsúdili vypustenie špionážneho satelitu

Generálny tajomník japonskej vlády Hirokazu Matsuno uviedol, že "takéto vypustenie balistickej rakety je porušením rezolúcií BR OSN" a dodal, že Japonsko tento čin "ostro odsúdilo".

Podobne zareagoval aj Biely dom, ktorý vypustenie satelitu tiež označil za "bezočivé porušenie" niekoľkých rezolúcií BR OSN. Hovorca Rady pre národnú bezpečnosť Adam Hodge dodal, že americký prezident Joe Biden a jeho bezpečnostný tím "spolu so spojencami a partnermi vzniknutú situáciu posudzujú".

Washington zároveň vyzval všetky krajiny, aby vypustenie rakety KĽDR odsúdili. Pozval tiež predstaviteľov Severnej Kórey k rokovaciemu stolu.

„Dvere k diplomacii nie sú zatvorené. Pchjongjang však musí okamžite ukončiť svoje provokatívne kroky,“ uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.