Bezpečnostná rada OSN zamietla návrh ruskej rezolúcie o Sýrii

Podporovatelia sýrskej vlády skandovali protitrumpovské odkazy po útoku USA a spojencov na Damask.
Podporovatelia sýrskej vlády skandovali protitrumpovské odkazy po útoku USA a spojencov na Damask. Zdroj: TASR/Hassan Ammar

Rusi považujú zákrok v Sýrii za "urážku Putina, ktorá je neakceptovateľná a neprípustná"

Bezpečnostná rada OSN v sobotu odmietla návrh rezolúcie, ktorú predložilo Rusko. Predmetný dokument vyzýval Radu na odsúdenie vojenského zásahu USA, Británie a Francúzska v Sýrii. Návrh rezolúcie bol odmietnutý pomerom hlasov 8:3, pričom štyria hlasujúci sa zdržali, informuje agentúra DPA.

Hlasovanie sa uskutočnilo počas mimoriadneho zasadnutia BR OSN v New Yorku. Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia vyzval radu, aby posúdila predloženú rezolúciu, ktorá odsudzuje "agresiu" proti Sýrii. Nebenzia vyhlásil, že úder vojenskej koalície amerických, britských a francúzskych síl "ešte viac zhorší katastrofálnu humanitárnu situáciu" v Sýrii.

Britská vláda medzitým vydala vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že Londýn považuje túto operáciu za "humanitárnu intervenciu", dopĺňa stanica Sky News. Podľa britského vedenia používa sýrsky režim chemické zbrane od roku 2013, pričom pripravil o život takmer 1000 civilistov, čo je "vojnovým zločinom a zločinom proti ľudskosti".

Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov odsúdil sobotné vzdušné útoky na Sýriu, ktoré podľa neho predstavujú hrozbu pre Rusko.

Vo vyhlásení uviedol, že Rusko varovalo, že "takéto akcie neostanú bez dôsledkov" a "všetka zodpovednosť za ne leží na Washingtone, Londýne a Paríži". Dodal, že "urážka prezidenta Ruska je neakceptovateľná a neprípustná".

Ruský prezident Vladimir Putin útoky odsúdil a uviedol, že išlo o "agresívny čin", ktorý zhorší humanitárnu krízu v Sýrii.

Putin dodal, že útok mal "deštruktívny vplyv na celý systém medzinárodných vzťahov".

Ruský prezident opätovne potvrdil postoj Ruska, že údajný chemický útok v sýrskom meste Dúmá, ktorý tieto útoky vyvolal, bol falošný. Putin dodal, že ruskí vojenskí experti v Dúme nenašli akékoľvek stopy po chemickom útoku. Kritizoval USA a ich spojencov, že sobotný útok podnikli bez toho, aby počkali na to, kým experti z medzinárodného vyšetrovacieho tímu oblasť navštívia.

USA, Británia a Francúzsko podnikli nadránom vojenské útoky s cieľom potrestať sýrskeho prezidenta Bašára Asada za zrejmý chemický útok proti civilistom.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová odsúdila USA za útoky na Sýriu. Uviedla, že útoky zasiahli dlhé roky sužovanú krajinu, ktorá "sa veľa rokov snažila prežiť teroristickú agresiu".

Po útokoch na Sýriu podpredseda branného výboru v ruskej Štátnej dume Alexander Šerin prirovnal prezidenta USA Donalda Trumpa k nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi, pričom útoky pokladá na akciu proti Rusku. Povedal, že "Trump sa dá označiť za Adolfa Hitlera číslo dva našich čias - pretože, vidíte, si dokonca vybral čas, kedy Hitler napadol Sovietsky zväz". Podľa agentúry RIA-Novosti nacistické sily podnikli v roku 1941 útok proti Sovietskemu zväzu približne o štvrtej nadránom.

Rusko o útoku vedelo

Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová vyhlásila, že spoločná vojenská operácia s USA a Britániou proti Sýrii mala za cieľ tri lokality a Rusko bolo vopred informované. Uviedla, že útoky boli zamerané na "hlavné výskumné centrum" sýrskeho programu chemických zbraní a na "dve dôležité výrobné lokality".

Podľa francúzskeho ministra zahraničných vecí Jeana-Yva Le Driana operácia necielila na sýrskych spojencov alebo civilistov, ale na vládu prezidenta Bašára Asada pre jej údajné využitie chemických zbraní.

Trump skritizoval Rusko a Irán za podporu Asada

Americký prezident Donald Trump skritizoval Rusko a Irán za ich spojenectvo s vládou sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorej Washington pripisuje údajný útok chemickými zbraňami na mesto Dúmá zo 7. apríla. Trump tak urobil vo svojom prejave, ktorým oznámil sobotňajší vojenský zákrok.

Podľa agentúry DPA adresoval americký prezident odkaz Rusku a Iránu ako krajinám "s hlavnou zodpovednosťou za podporovanie, vyzbrojovanie a financovanie zločineckého Asadovho režimu". "Pýtam sa Ruska a Iránu: Čo za národ by chcel byť spájaný s masovou vraždou nevinných mužov žien a detí?" pokračoval Trump s tým, že "národy sveta sa dajú posudzovať podľa ich priateľov".

"Snáď si jedného dňa budeme rozumieť s Ruskom a možno dokonca s Iránom, ale možno aj nebudeme," zamyslel sa americký líder.


MOSKVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Damask

Dôležité udalosti

ONLINE: Ruské rakety zasiahli ukrajinskú vojenskú základňu pri hraniciach s Poľskom ON-LINE
  • Vojenská základňa ukrajinskej armády vzdialená približne 15 kilometrov od hraníc s Poľskom bola v utorok skoro ráno terčom ruského raketového útoku.

  • Vladimir Putin je osobne zapojený do vojny na Ukrajine až takým spôsobom, že podľa západných vojenských zdrojov robí operačné a taktické rozhodnutia na úrovni plukovníka alebo brigádneho generála.

  • Neoznačené hroby s telami troch zastrelených mužov boli nájdené pri ukrajinskom meste Makariv, ležiacom asi 50 kilometrov západne od Kyjeva, a v jednom z nich objavili aj dokumenty obete, z ktorých vyplýva, že mala české občianstvo.