Muž s tromi tvárami: Ako prvý na svete podstúpil dvojnásobnú transplantáciu

Jérôme Hamon je muž s tromi tvárami
Jérôme Hamon je muž s tromi tvárami Zdroj: Profimedia.sk

Po troch mesiacoch od zákroku sa cíti výborne a teší sa na svoju novú identitu.

Jérôme Hamon trpí dedičnou chorobou - neurofibromatózou typu 1. Spôsobuje mutáciu génov, pričom v priebehu ochorenia vznikajú typické nádorovité podkožné útvary (neurofibrómy). Jérômovi to úplne znetvorilo tvár.

Francúz (43) podstúpil prvú transplantáciu ešte v roku 2010. O päť rokov neskôr ale dostal chrípku a začal užívať antibiotiká. Ukázalo sa, že lieky, ktoré bral, boli nezlučiteľné s liečbou, ktorá pomáhala telu prijať transplantovaný materiál.

Dostavila sa negatívna reakcia. Prvé príznaky odmietnutia materiálu nastali v roku 2016 a minulý rok v novembri mu museli tvár úplne odstrániť pre nekrózu (odumretie oblasti tkaniva s reakciou okolitého živého tkaniva).

Zdroj: Profimedia.sk

Pacient musel zostať v nemocnici v Paríži tri mesiace, kým sa našiel vhodný darca. Nemohol vidieť, hovoriť ani počuť až do januára, kedy podstúpil druhú transplantáciu tváre. Po tomto zákroku mu zostala prezývka „muž s tromi tvárami", uvádza agentúra ENEX.

Jeho nová tvár je hladká a zatiaľ nehybná, koža a rysy tváre sa časom vyrovnajú. Jérôme je ale pozitívne naladený a úspešne sa zotavuje.

„Ak by moje telo neakceptovalo túto novú tvár, bolo by to hrozné. Je to otázka identity. Ale je to dobré, som tu, toto som ja," prezradil pre agentúru AFP. „Mám 43 rokov a darca mal 22, takže mám opäť 22 rokov," uviedol.


PARÍŽ/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Tvár

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.