Lekári im dávali iba minimálnu šancu na prežitie. Zázračné dvojčatá oslávia prvé narodeniny

Lekári im dávali iba minimálnu šancu na prežitie. Zázračné dvojčatá oslávia prvé narodeniny
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Vad-Len

Napriek tomu, že ich šanca na prežitie bola iba na úrovni 10 percent, sestry dvojčatá z Walesu sú v poriadku a oslávia prvé narodeniny.

Florence a Mabli Bondové sa narodili o desať týždňov skôr, ako je bežné a každá vážila iba 900 gramov. Išlo o mimoriadne komplikované tehotenstvo a rodičia Tom a Laureanna dlho žili v neistote, či sa deti narodia zdravé, píše portál denníka Daily Mail.

Lekári ich pripravovali na to, že nemusia prežiť, no malé bojovníčky z mesta Abergele sa vzopreli osudu a všetko nasvedčuje tomu, že ich čaká normálny život bez zdravotných ťažkostí. V júli oslávia prvé narodeniny.

„Snažili sme sa pôrod oddialiť, ako to len bolo možné. Počítal sa každý deň, také boli dievčatká malé,“ hovorí šťastná matka.

„Vždy je to o vyvážení pomeru medzi rizikom predčasného pôrodu a hrozbou toho, že deti zostanú vnútri v podmienkach, ktoré nie sú ideálne,“ dodala Bondová s tým, že deti nakoniec prišli na svet cisárskym rezom desať týždňov pred obvyklým termínom.

Keďže si ich stav po narodení vyžadoval špeciálnu lekársku starostlivosť, každé z dievčat umiestnili do inej nemocnice, ktoré boli od seba navzájom vzdialené 13 kilometrov. S jedným novorodencom zostal otec, s druhým matka a po týždni sa vymenili.

​„Vždy, keď som sa s Florence lúčila, hrozilo, že už ju nikdy neuvidím živú, bolo to mimoriadne náročné. Chvíľami som si myslela, že sa psychicky zrútim, no vedela som, že to kvôli deťom musím zvládnuť,“ opisuje ťažké obdobie matka dvojčiat.

Prečítajte si tiež:

Kolotoč u špecialistov

Po niekoľkých týždňov pendlovania medzi nemocnicami sa rodina konečne mohla vrátiť domov aj s dievčatkami.

Vydýchnuť si však ešte nemohli, nasledoval kolotoč návštev u špecialistov, ktorí mali preveriť, či sa u detí neobjavili skryté vrodené vady alebo iné zdravotné komplikácie.

Že sú dvojčatá v poriadku si mohli povedať až po desiatich mesiacoch od ich príchodu na svet.

Rodičia teraz v snahe odvďačiť sa charitatívnym organizáciám, ktoré ich celý čas podporovali, organizujú benefičný pochod s dĺžkou 13 kilometrov, čo bola aj vzdialenosť medzi nemocnicami, v ktorých boli deti umiestnené.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o raritnom pôrode pod Tatrami:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.