Irán zakázal vládnym orgánom používať na komunikáciu zahraničné aplikácie

Irán vlajka
Zdroj: Shutterstock.com

Iránske úrady zablokovali už koncom marca internetovú aplikáciu Telegram. Ako dôvod uviedli obavy o bezpečnosť štátu.

Vládne orgány v Iráne dostali zákaz používať na komunikáciu zahraničné aplikácie. S odvolaním sa na stredajšiu správu iránskej štátnej televízie o tom informovala agentúra AP.
Zmienené nariadenie vydal úrad prezidenta a vzťahuje sa na všetky verejné inštitúcie. Podľa AP nebolo jasné, či tento zákaz platí pre štátnych zamestnancov aj mimo ich pracovného času. Správa taktiež neuvádza prípadné sankcie za porušenie tohto nariadenia.

Iránske úrady zablokovali už koncom marca internetovú aplikáciu Telegram. Ako dôvod uviedli obavy o bezpečnosť štátu. Aplikáciu Telegram používa podľa odhadov okolo 40 miliónov Iráncov. Prostredníctvom nej sa tiež verejnosť organizovala na protivládne protesty vlani v decembri a v januári tohto roka.

Predseda parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku Alaidín Borudžerdí vtedy uviedol, že rozhodnutie o zablokovaní prístupu k Telegramu bolo prijaté "na najvyšších miestach". Dodal, že aplikáciu Telegram nahradí podobná miestna služba.

Iránsky politik doplnil, že rozhodnutie iránskeho vedenia ohľadom Telegramu súvisí s jeho "deštruktívnou rolou počas protivládnych protestov", ktoré vypukli v Iráne koncom decembra, vyžiadali si najmenej 25 obetí na životoch a viedli k zatknutiu vyše 5000 podozrivých.
Aplikácia Telegram bola dočasne zablokovaná počas spomínaných protivládnych protestov. Asi 10 percentám obvyklých používateľov sa zablokovanie Telegramu darilo obísť vďaka anonymizačným proxy službám a virtuálnej privátnej sieti (VPN).

TEHERÁN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Aplikácie

Dôležité udalosti