V troskách Titanicu objavili zlatý poklad. Náhrdelník s nezvyčajnou ozdobou chcú vrátiť potomkom majiteľa

V troskách Titanicu objavili zlatý poklad. Náhrdelník s nezvyčajnou ozdobou chcú vrátiť potomkom majiteľa
Zlatý poklad pri vraku Titanicu. Zdroj: Reprofoto: YouTube/Magellan

V troskách slávneho parníka Titanic objavili zlatý náhrdelník so zubom z prehistorického žraloka. Odborníci dúfajú, že s pomocou umelej inteligencie dokážu určiť, komu patril, aby ho mohli vrátiť potomkom pôvodných majiteľov, informuje portál IFL Science.

O náleze hodnotného pokladu informovala súkromná spoločnosť Magellan sídliaca na ostrove Guernsey, ktorá sa zaoberala podvodným skenovaním vraku Titanicu, vďaka čomu vznikol doteraz najdetailnejší 3D model potopenej lode.

Ponorky, diaľkovo ovládané tímom na palube špecializovanej lode, strávili snímaním vraku po celej jeho dĺžke a šírke viac ako 200 hodín. Zhotovili viac ako 700.000 snímok z každého uhla a vytvorili z nich presnú 3D rekonštrukciu.

Prečítajte si tiež:

​Titanic bol od objavenia vraku v roku 1985 už pomerne dôkladne preskúmaný. Je však taký obrovský, že v šere morskej hlbočiny dokázali kamery nasnímať len fragmenty rozpadajúcej sa lode, nikdy nie celú.

Nový sken zachytáva vrak v jeho celistvosti a poskytuje tak kompletný pohľad na Titanic.

Loď je rozlomená na polovicu, pričom predná a zadná časť sú od seba vzdialené približne 800 metrov. Vrak plavidla na morskom dne obklopuje obrovské "pole" trosiek.

Vedci si na jednej z fotografií všimli drobný detail tyrkysovo-zlatého náhrdelníka. Po priblížení zistili, že je do šperku vsadený zub megalodona, obrovského prehistorického žraloka, ktorý žil v období pred 23 až 3,6 miliónmi rokov.

„Je to úchvatný objav. Všeobecne sa nevie, že medzi čelom a kormou je pole trosiek s rozlohou troch štvorcových míľ. To sa nám podarilo podrobne zmapovať, vďaka čomu sme mohli tieto detaily získať,“ uviedol generálny riaditeľ firmy Magellan Richard Parkinson.

Výskumníci však nemohli šperk zo dna oceánu vyzdvihnúť, pretože tomu bráni dohoda medzi Spojeným kráľovstvom a USA, na základe ktorej je zakázané odnášať z miesta havárie artefakty.

Prečítajte si tiež:

​Dúfajú preto, že sa im s pomocou nástroja riadeného umelou inteligenciou podarí vystopovať pôvodných majiteľov a ich žijúcich potomkov. Technológia bude analyzovať zábery cestujúcich nastupujúcich na loď, skenovať ich a následne rozpoznávať tváre.

Rovnaká metóda má vedcom pomôcť katalogizovať oblečenie, ktoré mali cestujúci na sebe v deň, keď as vydali na osudovú plavbu.

V priloženom videu si môžete pozrieť detailný 3D model Titanicu:

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti