Vo Wadowiciach sa všetko začalo a ...

Pápež Ján Pavol II.
Zdroj: SITA

Rodné mesto sa pripravuje na vysvätenie Jána Pavla II.

Viete aký bol obľúbený zákusok pápeža Jána Pavla druhého? Videli ste niekedy zbraň, s ktorou po ňom strieľal atentátnik Ali Agca? Všetko a ešte oveľa viac sa toho dozviete ak navštívite poľské Wadowice kde sa Karol Vojtyla v roku 1920 narodil.

Zdroj: SITA

Aj naši severní susedia sa pripravujú na jeho svätorečenie. Chystajú viacero spomienkových koncertov, rodný dom pápeža praská vo švíkoch a tamojší cukrári nestíhajú vypekať chutné pápežské krémeše.

Obrazy, hrnčeky, vlajočky, všetko je s podobizňou pápeža a predáva sa to rovnako rýchlo ako „teplé rožky". Obyvatelia 25-tisícových Wadowic sú nesmierne pyšní na Karola Vojtylu a hrdo hovoria, že u nich sa to celé začalo.

Zdroj: SITA

Kanonizácia pápeža Jána Pavla II. bude zajtra vo Vatikáne. Spoločne s ním vyhlásia za svätého aj pápeža Jána XXIII.

Jána Pavla II. blahorečili v máji 2011, teda len šesť rokov po jeho smrti, čo sa v histórii cirkvi stáva len výnimočne. Rozhodnutie blahorečiť bývalého poľského kardinála Karola Wojtylu potvrdili po tom, ako cirkev oficiálne uznala, že uskutočnil zázrak ako hlavnú podmienku toho, aby sa celý proces kanonizácie začal.

Bojovník proti komunizmu bude prvým vysväteným pápežom po 60 rokov. Pred ním sa svätým naposledy stal Pius X., hlava katolíckej cirkvi začiatkom 20. storočia, ktorý sa stal v poradí 80. kanonizovaným spomedzi celkovo 266 pápežov. Obdobnej pocty sa pred ním naposledy dostalo jeho menovcovi Piusovi V. v roku 1712.

V reportáži hovoria obyvatelia mesta Wadowice , poľský kňaz a pútnik Wieslaw, kňaz v rodnom dome pápeža Jacek Pietruszka a cukrár z Wadowic Jacek Warhal.WADOVICE/TV Markíza, SITA

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti

ONLINE: Podľa Medvedeva by zásah na Kryme zo strany krajiny NATO znamenal 3. svetovú vojnu ON-LINE
  • Akýkoľvek zásah súvisiaci so situáciou na polostrove Krym zo strany členského štátu Severoatlantickej aliancie sa rovná vyhláseniu vojny Rusku, ktorá by mohla viesť až k tretej svetovej vojne.

  • Ruská federácia je v platobnej neschopnosti, pretože veritelia nedostali na účet platbu úrokov.…

  • Pri Charkove sa hlavné zoskupenie ruských vojsk sústreďuje na zabránenie postupu ukrajinskej armády…