V Chorvátsku sa medzi deťmi šíri prudko nákazlivá choroba. Lekári upozorňujú na najčastejšie príznaky

V Chorvátsku sa medzi deťmi šíri prudko nákazlivá choroba. Lekári upozorňujú na najčastejšie príznaky
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Wirestock Creators

Toho, že sa deti nakazia na dovolenke, sa obáva takmer každý rodič. Rodiny, ktoré plánujú dovolenku v Chorvátsku, by sa preto mali mať na pozore.

Medzi tamojšími deťmi sa totiž prudko šíri nákazlivé ochorenie známe ako piata choroba (Erythema infectiosum acutum), ktorá sa prejavuje červenou vyrážkou na tvári a vysokými horúčkami, informuje portál Dnevnik

Chorvátski lekári počas uplynulých mesiacov zaznamenali veľký nárast počtu detí, ktoré sa nakazili piatou chorobou. „Dcéra prišla v pondelok zo školy a mala na tvári veľkú vyrážku. Vystrašilo ma to. Najskôr som si myslela, že je to alergia zo slnka, tak som ju okúpala a uložila spať. Ráno sa to ešte zhoršilo, tak som ju vzala k lekárovi. Ten jej diagnostikoval piatu chorobu,“ opísala podľa denníka Dalmacia Danas začiatok choroby Nikolina Ivančevičová z Chorvátska.

V detských kolektívoch sa šíri kvapôčkovou infekciou

Takzvaná piata choroba patrí medzi časté detské virózy s pomerne krátkou históriou. Názov pochádza zo začiatku 20. storočia, kedy boli infekčné ochorenia sprevádzané vyrážkou zoradené za sebou takto: 1. osýpky, 2. šarlach, 3. rubeola, 4. rubeola scarlatinosa, 5. erythema infectiosum, 6. exanthema subitum.

Erythemu infectiosum spôsobuje parvovírus B 19 a postihuje predovšetkým deti vo veku 5 – 15 rokov. Objavuje sa obvykle v závere zimy až začiatku leta a väčšina detí ho prekoná rýchlo a bez väčších problémov. V detských kolektívoch sa šíri kvapôčkovou infekciou pri kýchaní či kašľaní alebo pri telesnom kontakte.

Prečítajte si tiež:

​Medzi najčastejšie príznaky piatej choroby patrí: únava, bolesť hlavy, zvýšené teploty, škriabanie v krku, výtok z nosa, bolesti brucha, nechutenstvo.

Lekári zvyčajne diagnostikujú piatu chorobu podľa typických kožných zmien. Pre potvrdenie diagnózy sa môže vykonať odber krvi a vyšetrenie protilátok proti parvovírusu B19. Iné testy v bežnej praxi nie sú obvyklé.

Keďže piatu chorobu spôsobuje vírus, nie je možné ju liečiť antibiotikami a pri miernom priebehu stačí iba mierniť príznaky. Zvyčajne sa deti cítia celkom dobre a stačí aby oddychovali a prijímali dostatok tekutín.

Keď zmizne horúčka a príznaky prechladnutia, jediné čo ostáva, je zmierniť nepríjemné pocity z vyrážky.

Prečítajte si tiež:

Kedy je piata choroba nebezpečná?

Pokiaľ však dieťa trpí inou chorobou, ktorá mu znižuje imunitu (AIDS či leukémia), môže piata choroba znížiť tvorbu červených krviniek (spôsobiť anémiu).

Piata choroba je najnebezpečnejšia pre tehotné ženy, respektíve pre nenarodené deti. Vírus dokáže prejsť cez placentu a spôsobiť dieťaťu ťažkú anémiu.

Pokiaľ tehotná žena zistí, že bola v kontakte s niekým, kto má piatu chorobu, mala by o tom okamžite informovať svojho lekára.

Väčšina dospelých žien je voči piatej chorobe imúnna vďaka tomu, že ju sama prekonala v detstve. Závažné problémy sa vyskytujú u menej ako piatich percent žien, ktoré sa nakazili počas tehotenstva.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o zmenách, ktoré nás čakajú v Chorvátsku:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)