Svetový rebríček slobody tlače 2018: Slovensko kleslo o 10 miest

Sloboda tlače
Sloboda tlače Zdroj: shutterstock.com/

Najväčšia sloboda médií panuje v Nórsku.

Index hodnotiaci slobodu tlače vo svete, ktorý každý rok pripravuje organizácia Reportéri bez hraníc (RSF), konštatuje nárast nepriateľstva vládnej moci voči novinárom. Najväčšia sloboda médií panuje v Nórsku. Na poslednom mieste skončila Severná Kórea.

Pokiaľ ide o Európu, na jej území sa nachádzajú štyri z piatich krajín, ktoré v najnovšom rebríčku zaznamenali najväčší prepad: ide o Česko (34. miesto, -11), Maltu (65. miesto, -18), Slovensko (27. miesto, -10) a Srbsko (76. miesto, -10).

Mimovládna organizácia vo svojej správe vyjadruje znepokojenie nad nedávnymi vraždami dvoch investigatívnych novinárov, ku ktorým došlo na Slovensku a Malte.

Zdroj: TV Markíza

Pri príležitosti zverejnenia rebríčka slobody tlače RSF uvádzajú, že čoraz viac demokraticky zvolených štátnikov vníma novinárov nie ako základ demokracie, ale ako protivníka. Klíma neprajnosti voči novinárom je v rebríčku, ktorý každoročne hodnotí mieru slobody tlače v 180 krajinách sveta, stále viac citeľná.

Generálny tajomník RSF Christophe Deloire v správe svojej organizácie upozorňuje, že prejavy nenávisti voči novinárom sú jednou z najväčších hrozieb pre demokracie.

Deloire vysvetľuje, že politickí lídri, ktorí "živia nenávisť k žurnalistom, nesú veľkú zodpovednosť, pretože koncept verejnej diskusie založenej na faktoch podkopávajú v prospech propagandy". "Spochybňovanie legitimity žurnalistiky je dnes zahrávanie sa s extrémne nebezpečným politickým ohňom," upozornil Deloire.

Nepriateľstvo medzi politikmi a novinármi

Prejavy nepriateľstva voči médiám zo strany politických lídrov sa už neobmedzujú na autoritatívne krajiny ako Turecko (157. miesto, -2) a Egypt (161. miesto), kde je "fóbia z médií" taká výrazná, že novinári sú bežne obviňovaní z terorizmu a mnohí, ktorí neprejavujú lojalitu, sa ocitajú vo väzení bez súdneho rozhodnutia.

Výročná správa RSF konštatuje, že aj americký prezident Donald Trump neváhal pár mesiacov po svojom zvolení označiť médiá za "nepriateľov ľudu", čo je termín použitý svojho času sovietskym diktátorom Josifom Stalinom. Podľa RSF toto Trumpom priznané nepriateľstvo voči médiám je svedectvom toho, že vyhrážky proti novinárom už nie sú "výsadou" len autoritárskych krajín.

Zdroj: TASR/AP

Spojené štáty v rebríčku klesli o dve miesta a ocitli sa na 45. mieste za Rumunskom či Burkinou Faso.

RSF vo svojej výročnej správe poukazujú aj na lídrov krajín zo strednej Európy ako Srbsko, ktoré si pohoršilo o desať miest a skončilo na 76. mieste, či Maďarsko (73.), kde premiér Viktor Orbán obviňuje nezávislé médiá z diskreditácie svojej krajiny.

Správa RSF poukazuje aj rastúci vplyv "silných mužov". Ako príklad uvádza, že keď ruský prezident Vladimir Putin potlačil hlas nezávislých médií v rámci svojich hraníc, Rusko (148. miesto v rebríčku) rozšírilo svoju propagandistickú sieť po celom svete vďaka svojim médiám ako RT a Sputnik. Svoj model informovania podobne "vyváža" aj Čína, ktorej patrí v rebríčku RSF 176. miesto.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Tlač

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.