Denne musela uspokojiť až 30 klientov. Česko-slovenský gang predával mladé dievča na sex

Prostitúcia
Zdroj: Shutterstock.com

Namiesto au-pairky sa z nej stala prostitútka.

Rozsiahly prípad obchodovania s ľuďmi rozplietli policajti z Česka, Veľkej Británie a Írska. Česko-slovenský gang nútil Češku v zahraničí poskytovať sexuálne služby, denne mala až 30 klientov. Kauza skončila verdiktom českého vrchného súdu, niektorí páchatelia sú vo väzení. O prípade informuje tn.cz.

Peklo začalo pre 20-ročnú Češku v roku 2010, kedy odcestovala do Veľkej Británie. Známy ju kontaktoval na sociálnej sieti a ponúkol prácu v tamojšej rodine. Namiesto au-pair sa ale z dievčaťa stala prostitútka. Prinútila ju k tomu 43-ročná žena a 42-ročný muž.

"Tento muž ju úplne ovládal, fyzicky aj psychicky týral. V jeho neprítomnosti ženu strážil tiež ďalší muž z tejto skupiny. Prišla o svoje osobné doklady, nemohla sa voľne pohybovať a nemala žiadne finančné prostriedky," uviedla česká policajná hovorkyňa Iva Knolová.

Dievča malo až 30 zákazníkov denne a zarobené peniaze odovzdávala svojim trýzniteľom. Gang, ktorý zrejme obchodoval s viacerými ľuďmi, si za obdobie, kedy žena musela poskytovať sexuálne služby, zarobil v prepočte viac ako 56-tisíc eur.

Utrpenie mladého dievčaťa ale v Británii neskončilo

Na cudzí pas ju člen skupiny odviezol do Írska, kde ju za vopred dohodnutú cenu 3 000 eur predal. "Tam potom bola žena prinútená vykonávať prostitúciu formou escort servise. To už sa o ňu, na popud detektívov, začali zaujímať tamojšie policajné zložky," doplnila Knolová.

Dievča sa ale bálo s políciou spolupracovať. Z obavy o svoj život poprela, že by sa v Írsku zdržiavala nedobrovoľne. Nakoniec sa podarilo ju vrátiť späť do Česka, kde jej poskytli odbornú pomoc. Začiatkom roku 2013 začali policajti trestne stíhať piatich ľudí, ktorých previezli na výsluch do ČR.

"U dvoch obvinených bola cesta ku spravodlivosti trochu zdĺhavejšie," oznámila Knolová. Jeden z nich bol už v roku 2010 vo Veľkej Británii zadržaný pre znásilnenie a po výkone trestu v roku 2015 vyhostený na Slovensko, odkiaľ bol vydaný do Česka. V rovnakom roku polícia zadržala na pražskom letisku druhého muža, ktorý sa vrátil z Británie.

Kauzu najskôr v roku 2017 prerokoval Krajský súd v Českých Budějoviciach, ktorý uznal štyroch členov gangu vinnými a poslal ich do väzenia. Proti rozsudku sa odvolali obžalovaní aj štátna zástupkyňa, preto ho preskúmal Vrchný súd v Prahe.

"Dnes už 52-ročnému mužovi udelil trest odňatia slobody vo výške deviatich rokov, 51-ročnej žene sedem a pol roka a 34-ročný muž bol odsúdený na trest odňatia slobody šesť a pol roka," uzavrela Knolová. Trojročný podmienečný trest dostal 28-ročný muž. Verdikt je od 1. marca právoplatný.

PRAHA/tn.cz

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prostitúcia

Dôležité udalosti