Zahraničné

Vyšetrovatelia zadržali všetkých členov posádky potopeného trajektu

Lee Joon-Seok, kapitán potopeného trajektu pri zatýkaní
Lee Joon-Seok, kapitán potopeného trajektu pri zatýkaní Zdroj: SITA

Boli obvinení z nedbanlivosti a nezabezpečenia potrebnej pomoci cestujúcim.

Prokurátor vyšetrujúci potopenie juhokórejského trajektu, pri ktorom prišlo o život alebo je nezvestných 302 ľudí, dnes povedal, že vo väzbe už majú všetkých 15 členov posádky, ktorí mali čo do činenia s navigáciou lode.

Prokurátor spoločného vyšetrovacieho tímu informoval o dnešnom zadržaní dvoch kormidelníkov a dvoch členov posádky. Jedenásť jej ďalších členov, vrátane kapitána, bolo zatknutých už predtým.

Boli obvinení z nedbanlivosti a nezabezpečenia potrebnej pomoci cestujúcim, keď sa potápal 16. apríla trajekt Sewol. Kapitán najskôr povedal cestujúcim, aby zostali vo svojich kajutách a trvalo pol hodiny, kým vydal príkaz na evakuáciu. V tom čase už bol trajekt tak prudko naklonený, že sa mnohí ľudia nedostali z neho von.

Desať dní po havárii bolo vytiahnutých zatiaľ 187 tiel mŕtvych, 115 ich stále chýba, napísala agentúra Associated Press.

Zdroj: SITA

Loď sa prevrátila a potopila pri juhozápadnom pobreží krajiny počas cesty z Inčchonu na turistami vyhľadávaný ostrov Čedžu.

Potápači sa musia vo vraku dostať cez steny kajút, aby vytiahli všetky telá. Kedy začnú s vyťahovaním potopeného plavidla za pomoci žeriavov nie je známe, rovnako ako presná príčina tragédie.

Vyšetrovatelia predpokladajú, že k nešťastiu došlo, keď trajekt zmenil pomerne rýchlo smer plavby. Prevážal ľudí a automobily a jeho rovnováhu mohol narušiť nedostatočne zabezpečený náklad. Vyšetrovanie sa zameriava na ľudské zlyhanie a mechanickú chybu.

SOUL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.