Škóti idú bojovať proti nadmernému pitiu opatrením, ktoré nemá obdobu

Ilustračná snímka.
Zdroj: APTN

Stanovili minimálnu cenu alkoholu, ktorá je toľko, koľko u nás stojí asi liter mlieka.

Alkohol bude iba pre bohatých. Škótska vláda chce bojovať proti nadmernému pitiu opatrením, ktoré vo svete nemá obdobu. Zaviedla minimálne ceny alkoholu, ktoré sú výrazne vyššie ako boli doteraz.

Keď bude alkohol drahší, bude nedostupnejší a ľudia budú piť menej - to argument, z ktorého škótski zákonodarcovia vychádzali. Minimálne ceny alkohol chceli stanoviť už v roku 2012, výrobcovia liehovín boli ale proti.  Definitívne sa im to podarilo až teraz - od 1. mája.

Minimálna cena jednotky alkoholu je teraz stanovená na v prepočte 60 centov, napríklad pivo zodpovedá dvom jednotkám alkoholu. Sedemdecová vodka stojí odteraz v prepočte minimálne 10, 60 €, najlacnejšie víno kúpite za 5,60 €.

„Odhadujeme, že v najbližších piatich rokoch klesne počet úmrtí spojených s alkoholom o niekoľko stoviek. Môže to znieť ako suché štatistiky, ale hovoríme tu o ľudských životoch a to je podstatné," vyhlásila premiérka Nicola Sturgeonová.

Alkoholizmus je v Škótsku problémom už roky. V priemere zomrie za týždeň v dôsledku nadmerného pitia 25 ľudí, čo je dvakrát toľko ako v Anglicku či Walese.

Naozaj môže koniec lacného alkoholu pomôcť? Vyliečený alkoholik i experti na verejné zdravie tvrdia, že áno. Sú ale aj takí, ktorí majú pochybnosti.

„Opatrenie pocítia nielen ľudia, ktorí majú problém s pitím, ale aj tí, čo pijú občas - alkoholikmi sa nestanú," myslí si preliečený alkoholik Darren McGarvey.

Ekonóm Christopher Snowdon tvrdí, že sa to dotkne sa to najmä ľudí s nižším a stredným príjmom a nepocítime to ani na príjmoch v štátnej pokladnici, lebo dane sa nezvyšujú. „Čiže to bude len viac peňazí vyliatych do výlevky," dodal.

Viaceré európske krajiny vnímajú škótske opatrenie ako zaujímavý experiment a pozorne ho sledujú. Ak sa osvedčí, dá sa očakávať, že ho zavedú tiež.


EDINBURG/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Škótsko

Dôležité udalosti