V Keni zabíjala voda vyliata z priehrady. O život prišli desiatky ľudí

O život prišlo viac ako dvadsať ľudí.
Zdroj: Profimedia.sk

Incident zvýšil už aj tak vysoký počet obetí v Keni, ktoré si vyžiadali záplavy počas sezónnych dažďov.

Na najmenej 41 mŕtvych, z toho 20 detí, stúpol počet obetí nešťastia, ku ktorému došlo v údolí nazývanom Veľká priekopová prepadlina na západe Kene, kde sa v stredu večer pretrhla hrádza priehrady Patel a vyliata voda donútila stovky ľudí ujsť z domovov. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na miestnu políciu.

Priehrada sa nachádza v meste Solai. Voda zmietla v obytnej časti mesta stovky domov vrátane budov ležiacich na pozemku rozsiahlej farmy Nyakinyua, ktorá s priehradou susedí. Policajný hovorca Joseph Kioko uviedol, že mnohé osoby sú doposiaľ nezvestné a incident označil za katastrofu.

Nešťastie ešte viac zvýšilo už aj tak vysoký počet obetí, ktoré si v tejto východoafrickej krajine vyžiadali záplavy zapríčinené sezónnymi dažďami. V ich dôsledku podľa údajov kenskej vlády prišlo od marca o život najmenej 170 ľudí. Záplavy postihli Keňu v čase, keď sa spamätáva z katastrofálneho sucha, ktoré vlani zasiahlo zhruba polovicu z jej 47 okresov.

Voda a bahno z priehrady zaplavili domy v okruhu takmer dvoch kilometrov. Záchranárom z Kenského Červeného kríža a miestnych tímov pre zvládanie katastrof sa podarilo vyslobodiť z nánosov bahna takmer 40 ľudí, ktorých vo štvrtok ráno previezli do nemocníc.

V oblasti sa podľa úradov nachádza dovedna sedem priehrad využívaných komerčnou farmou a pre vodu zo sezónnych dažďov v nich už neostáva veľa miesta. Miestny obyvateľ Stephen Nganga agentúre AP povedal, že momentálne už dve z týchto priehrad presakujú a vládu vyzval, aby ich v mene bezpečnosti občanov skontrolovala ich stav.

Predstaviteľ kenského ministerstva vnútra Fred Matiangi oblasť vo štvrtok ráno navštívil a informoval, že vláda už stabilitu zvyšných šiestich priehrad preveruje.

NAIROBI/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Voda

Dôležité udalosti