Zahraničné

Na dve minúty sa zastavil život v celej krajine. Takto to tam vyzeralo

Vstup do bývalého nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v Osvienčime.
Zdroj: TASR/AP

Izrael si pripomína pamiatku obetí holokaustu.

Dvoma minútami ticha si v celom Izraeli pripomenuli pamiatku šiestich miliónov Židov, ktorí počas druhej svetovej vojny zahynuli pri nacistickom holokauste.

Pri príležitosti pamätného dňa sa dopoludnia na dve minúty, počas ktorých zneli sirény, fakticky zastavil život v krajine. Takmer všetci obyvatelia prerušili svoje každodenné povinnosti v domácnostiach i firmách. Na cestách sa zastavili autá a autobusy, mnohí ľudia vystúpili a rovnako ako chodci ticho stáli.

 

Deň spomienky na holokaust a hrdinstvo (Jom ha-šo'a) patrí k najvážnejším v izraelskom kalendári. Po celej krajine sa konajú spomienkové podujatia. V parlamente neskôr v priebehu dňa budú čítať mená obetí vyvražďovania.

V pamätníku obetí holokaustu Jad vašem v Jeruzaleme sa po odznení sirén začala štátna spomienková ceremónia za účasti izraelského prezidenta Šimona Peresa a premiéra Benjamina Netanjahua.

Takmer sedem desaťročí po konci druhej svetovej vojny žije v súčasnosti v Izraeli ešte viac než 190-tisíc ľudí, ktorí prežili holokaust.
  


JERUZALEM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.