Neslušné vtipy a úvahy o sexe. Rozlúštili, čo skrývali zakryté strany z denníka Anny Frankovej

Stránky odhalili experti z amstredamského múzea.
Zdroj: TASR

Expertom sa podarilo strany rozlúštiť vďaka novým technológiám

Expertom sa po rokoch snaženia konečne podarilo odhaliť, čo ukrývali dve doposiaľ zapečatené stránky v denníku Anny Frankovej. Strany boli doteraz nečitateľné, zakryté hnedým papierom.

Amsterdamské múzeum nesúce názov po tomto židovskom dievčati, ktoré denník písalo počas druhej svetovej vojny ukrývajúc sa pred nacistami, na Twitteri zverejnilo obsah textu. Dievča tieto pasáže zakrylo, pretože obsahovali neslušné vtipy a úvahy o sexe.

Konkrétne išlo o päť preškrtnutých viet, štyri vulgárne vtipy a 33 riadkov o sexe a prostitúcii. „Anna Franková písala o sexualite odzbrojujúcim spôsobom," citovala BBC Ronalda Leopolda z múzea. 

„Tak ako každý dospievajúci človek, zaujímala sa aj o túto súčasť života," dodal. Jeden z jej vtipov bol napríklad takýto: „Viete, prečo sú dievčatá Wehrmachtu v Holandsku? Slúžia ako matrace pre vojakov."

Anna svoje úvahy adresovala imaginárnemu poslucháčovi. „Niekedy sa predstavujem, že niekto príde a požiada ma, aby som mu povedala o sexuálnych záležitostiach," napísala.

Pri opisovaní sexu používala slová ako „rytmické pohyby". Nevyhla sa ani menštruácii, ktorú nazvala „znakom, že už je veľká," napísal New York Times.

Expertom sa podarilo strany napísané 28. septembra 1942 rozlúštiť vďaka novým technológiám, napríklad fotografovaním vo vysokom rozlíšení. Strany zrejme Anna zakryla v obavách, že by si ich mohli prečítať jej rodičia.

AMSTERDAM/pg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Anna franková

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.