Havajská sopka začala najnovšie chrliť skaly o veľkosti kuchynských spotrebičov

Sopka chrlí takéto kamene.
Zdroj: reprofoto: Reuters/USGS

Láva, zemetrasenia lietajúce skaly však nie sú jediným problém Havajčanov.

Havajská sopka Kilauea sa k životu prebudila približne pred dvoma týždňami, odvtedy z nej chrliaca láva zničili desiatky domov a stovky obyvateľov prinútila opustiť svoje domovy.

Úrady vyzvali pilotov, aby sa oblasti vyhýbali pre obrovské kúdoly dymu stúpajúce do výšky až troch kilometrov. Erupciu sopky sprevádzali aj zemetrasenia, v zemi sa objavili praskliny, ktoré oblasť vystavujú ďalšiemu risku nových erupcií. 


Najnovšie začala sopka zo svojich útrob chrliť aj obrovské kamene o veľkosti kuchynských spotrebičov, informovala BBC. Pracovníci vulkanologického obzervatória na Havaji ich našli neďaleko krátera, dosahovali veľkosť 60 centimetrov.

Okrem toho varovali, že situácia sa môže ešte zhoršiť. „Pri parných výbuchoch môžu byť skaly do dvoch metrov rozhadzované rôznymi smermi do diaľky až jedného kilometra alebo viac. 

Vážiť by mohli niekoľko kilogramov až ton. Menšie skalky môžu doletieť oveľa ďalej," vysvetlili. Láva, zemetrasenia lietajúce skaly však nie sú jediným problém Havajčanov. Čelia totiž aj nepríjemnému popolu, toxickému prachu v ovzduší a prerušenej doprave.

HONOLULU/pg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sopka

Dôležité udalosti

ONLINE: Nikto mi manžela nevezme, dokonca ani vojna, vyhlásila Zelenská ON-LINE
  • Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská dala interview ukrajinskej televízii RADA TV spolu so svojím manželom Volodymyrom Zelenským, ktorý si 20. mája pripomínal tri roky pôsobenia v prezidentskom úrade.

  • Rusko je ochotné pokračovať v mierových rozhovoroch s Ukrajinou, no iniciatívu na ich obnovenie musí prejaviť Kyjev.

  • Zelenskyj plánuje zákon o postavení poľských občanov na Ukrajine