Ďaľšia žena mení históriu USA. Gina Haspelová bude novou šéfkou CIA

Gina Haspelová
Zdroj: TASR/AP Photo/Pablo Martinez Monsivais

Išlo o najtesnejšie hlasovanie o kandidátovi na túto funkciu za posledných takmer 70 rokov.

Senát amerického Kongresu potvrdil vo štvrtok Ginu Haspelovú ako riaditeľku Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Nominantka prezidenta USA Donalda Trumpa je prvou ženou na tomto poste. Išlo o najtesnejšie hlasovanie o kandidátovi na túto funkciu za posledných takmer 70 rokov, uviedla agentúra AP.

Haspelovú schválil 100-členný Senát pomerom hlasov 54-45. Postačovala jej jednoduchá väčšina hlasov. Hlasovala za ňu väčšina republikánov a šiesti demokrati. Dvaja republikáni hlasovali proti.

Agentúra Reuters pripomína, že republikánsky senátor John McCain, ktorý bojuje s rakovinou mozgu, vyzýval Senát, aby Haspelovú neschválil. Štvrtkového hlasovania sa nezúčastnil. 

Nástupkyňa Mikea Pompea, ktorý sa stal ministrom zahraničných vecí, pracuje v tajnej službe už 33 rokov. V roku 2002 viedla tajnú väznicu CIA v Thajsku a neskôr bola zapojená do prípadu ničenia nahrávok výsluchov zadržiavaných osôb podozrivých z terorizmu, pri ktorých bola použitá metóda známa ako waterboarding (simulované topenie).

Jej nominácia znovu vyvolala debatu o drsnom vypočúvacom programe CIA, ktorý sa uplatňoval voči podozrivým teroristom. Haspelová v Kongrese uviedla, že tajná služba nemala používať takéto drsné metódy, a zaviazala sa, že ich už neobnoví.

Podľa McCaina, ktorý bol sám mučený ako vojnový zajatec vo Vietname, bolo týranie osôb zadržiavaných Spojenými štátmi v posledných desiatich rokoch jednou z najtemnejších kapitol v amerických dejinách.

Haspelová získala už v stredu podporu senátneho výboru pre tajné služby. Výbor v stredu hlasoval v pomere 10-5, čím odporučil celému Senátu, aby ju na poste šéfky tajnej služby schválil.


WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti