Pri Havane sa zrútil Boeing 737 s vyše 100 ľuďmi na palube: Prežili to traja ľudia

Záchranné zložky zasahujú po páde lietadla typu Boeing 737.
Zdroj: TASR/AP

V lietadle sa nachádzali väčšinou Kubánci.

Väčšinu cestujúcich havarovaného kubánskeho lietadla kubánskych aerolínií, ktoré sa v piatok zrútilo bezprostredne po štarte z letiska v hlavnom meste Havana, tvorili Kubánci. Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na kubánsky štátny denník Granma.

V lietadle typu Boeing 737 sa podľa predchádzajúcich informácií nachádzalo 110 osôb, z toho 104 cestujúcich a šesť členov posádky. Denník uviedol, že iba päť pasažierov na palube stroja bolo inej národnosti než kubánskej. Z ktorých krajín pochádzali, však doposiaľ nebolo zverejnené. Medzi cestujúcimi malo byť aj päť detí.

Havarované lietadlo mala Cubana de Aviación prenajaté od mexickej spoločnosti Aerolíneas Deamojh. Mexické ministerstvo dopravy už predtým potvrdilo, že posádka lietadla - dvaja piloti, tri letušky a jeden technik - pochádzali z Mexika.

Lietadlo sa v piatok zrútilo krátko po štarte z medzinárodného letiska v Havane z doposiaľ nezistených príčin. Predpokladá sa, že o život prišlo zhruba 100 ľudí, oficiálny počet obetí však stále nebol zverejnený. Z trosiek vytiahli podľa mediálnych informácií štyroch preživších - tri ženy a jedného muža, muž však krátko po tom svojim zraneniam podľahol.

Lietadlo smerovalo z havanského Medzinárodného letiska Josého Martího do mesta Holguín na východe Kuby. Dopadlo na maniokovú plantáž blízko vzletovej dráhy, pričom bolo ťažko poškodené a horelo.

Okrem záchranárov, zdravotníkov a hasičov na miesto vyrazili aj viacerí predstavitelia kubánskej vlády vrátane nového prezidenta Miguela Díaza-Canela. Pri vraku lietadla sa začali zhromažďovať taktiež príbuzní cestujúcich, ktorých však požiadali, aby sa presunuli k letiskovému terminálu.


Havarované lietadlo mala Cubana de Aviación prenajaté od mexickej spoločnosti Deamojh. Nemenovaný zamestnanec tejto spoločnosti, ktorého citovala AP, potvrdil, že ide o jedno z jej lietadiel a dodal, že z Mexika pochádzalo aj šesť členov posádky.

Mnoho svojich starších strojov dopravca Cubana de Aviación v posledných mesiacoch vyradil pre technické problémy.

Zdroj: TASR/AP

Piatkové letecké nešťastie bolo na Kube už tretím vážnym incidentom tohto druhu od roku 2010.

#BREAKING: Photos from the scene of the plane crash in Havana, Cuba. President Miguel Diaz-Canel is currently at the scene. (Photos: @SkyNews) pic.twitter.com/uMM6QoPKdI

- BreakingNNow (@BreakingNNow) 18. mája 2018

BREAKING First pictures released from crash site in Cuba (AFP/Getty) https://t.co/9UAhi60dI7 pic.twitter.com/HHJsFCkYrA

- AIRLIVE (@airlivenet) 18. mája 2018HAVANA/TASR, tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Havana

Dôležité udalosti