Pád lietadla má 111. obeť: Zomrela jedna z troch preživších Kubánok (†23)

Lietadlo dopadlo na maniokovú plantáž blízko vzletovej dráhy, pričom bolo ťažko poškodené a začalo horieť.
Zdroj: TASR/AP Photo/Ramon Espinosa

Mexickej charterovej spoločnosti zastavili lety.

Na 111 sa v pondelok zvýšil počet obetí piatkovej havárie lietadla, ktoré sa zrútilo krátko po štarte z medzinárodného letiska v kubánskom hlavnom meste Havana. Svojim zraneniam podľahla jedna z troch preživších Kubánok, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie kubánskeho ministerstva zdravotníctva prečítané vo vysielaní štátnej televízie.

Podľa neho bol stav 23-ročnej ženy, ktorá utrpela vážne poranenie hlavy, kritický a lekárom sa ju nepodarilo zachrániť. Zvyšné dve preživšie Kubánky vo veku 19 a 39 rokov takisto stále bojujú o život.

Na palube stroja typu Boeing 737-200, ktorý prevádzkovali kubánske aerolínie Cubana de Aviación, bolo 107 pasažierov rôznych národností a šesť členov posádky z Mexika. Pri najhoršom leteckom nešťastí na Kube za takmer 30 rokov zahynulo 100 Kubáncov, sedem Mexičanov, dvaja Argentínci a dvaja Afričania žijúci na Kube.

Havarované lietadlo mali aerolínie Cubana de Aviación prenajaté od mexickej spoločnosti Aerolíneas Deamojh. Smerovalo do 670 kilometrov vzdialeného mesta Holguín na východe Kuby. Dopadlo na maniokovú plantáž blízko vzletovej dráhy, pričom bolo ťažko poškodené a začalo horieť.

Mexický úrad pre civilné letectvo v tejto súvislosti v pondelok oznámil, že spoločnosti Aerolíneas Deamojh, používajúcej obchodný názov Global Air, dočasne zakázal prevádzku jej strojov. Cieľom tohto "mimoriadneho" opatrenia je podľa agentúry AP zistiť, či spoločnosť dodržiava zákony. Úrady tiež chcú zhromaždiť informácie, aby pomohli pri vyšetrovaní, ktoré začala kubánska vláda.

Na vyšetrovaní havárie sa podieľajú aj experti z Mexika, USA a firmy Boeing. Havarované lietadlo malo 39 rokov.


HAVANA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lietado

Dôležité udalosti