Havaj zápasí s vláknami vulkanického skla. Pripomínajú vlasy a sú veľmi nebezpečné

Sopka Kilauea chrlí lávu do vzduchu neďaleko mesta Pahoa na Havaji.
Zdroj: TASR/AP/George F. Lee

Havajčania ich nazývajú vlasy bohyni ohňa Pele.

Havajčania už niekoľko dní nachádzajú na svojom ostrove zhluky dlhých krehkých vlákien vulkanického skla vznikajúceho z lávy zo sopky Kilauea.

Tieto vlákna sú špecifickým typom pyroklastického materiálu, ktorý súvisí s činnosťou lávových fontán pri havajských erupciách. Tento materiál sa poryvmi vetra formuje do dlhých a tenkých vláken - s dĺžkou do dvoch metrov a priemerom 0,5 mm. Pripomínajú chumáče vlasov, a preto sa pre ne vžil aj názor vlasy Pele - podľa bohyne ohňa Pele, ktorá podľa miestnych mýtov žije na sopke Kilauee.

Tieto tenké vlákna z veľmi tvrdého skla môžu byť pre obyvateľov ostrova nebezpečné - môžu totiž dráždiť oči i kožu. Úrady preto obyvateľom ostrova odporučili chrániť si oči okuliarmi a tvár rúškami.

Vlákna môžu ohroziť aj zvieratá, ak sa im tenučké sklenené "vlasy" dostanú s rastlinnou potravou do tráviaceho traktu. Odborníci neodporúčajú ani odstraňovať vlasy Pele zo striech áut alebo z ich skiel, pretože hrozí ich poškodenie.

Vulkán, ktorý začal vybuchovať pred takmer mesiacom, sa nachádza na ostrove Havaj - nazývanom tiež Veľký ostrov, pretože je z ôsmich hlavných Havajských ostrovov najväčší.
Kilauea je jednou z najaktívnejších sopiek na svete. Jej výbuch v roku 1924 usmrtil jedného človeka. Sopka vtedy 17 dní chrlila do vzduchu skaly, popol a prach.

HONOLULU/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Láva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.