Uzbeka, ktorý vlani útočil v Štokholme, odsúdili na doživotie

Obete útoku nákladného auta v centre Štokholmu.
Zdroj: TASR/AP

Rachmat Akilov počas súdneho procesu vyhlásil, že chcel prinútiť Švédsko, aby ukončilo svoju účasť na operáciách medzinárodnej koalície proti IS.

Na doživotný trest odňatia slobody odsúdil vo štvrtok švédsky súd 40-ročného Rachmata Akilova z Uzbekistanu, obvineného zo spáchania útoku nákladným vozidlom v centre Štokholmu, pri ktorom vlani zahynulo päť ľudí.

Akilov sa priznal k jazde ukradnutým nákladným autom po frekventovanej pešej zóne vo švédskej metropole. Usvedčili ho z vraždy spojenej s terorizmom. Jeho útok sa odohral 7. apríla 2017.

Akilov počas súdneho procesu vyhlásil, že chcel prinútiť Švédsko, aby ukončilo svoju účasť na operáciách medzinárodnej koalície proti IS. Prokuratúra pre neho požadovala doživotný trest. Súdny proces s ním trval zhruba dva mesiace a svedčilo v ňom vyše 100 osôb vrátane preživších obetí.

Uzbek pri útoku usmrtil piatich ľudí - Brita, Belgičanku a troch Švédov, pričom najmladšou osobou, ktorá pri útoku tohto moslimského fanatika zahynula, bolo 11-ročné dievča. Zranil ďalších 14 ľudí.

ŠTOKHOLM/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vozidlo

Dôležité udalosti