Turecký prezident Erdogan pripusil zrušenie výnimočného stavu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zdroj: TV Markíza

Predčasné prezidentské a parlamentné voľby sa majú v Turecku konať 24. júna.

Výnimočný stav, ktorý v Turecku platí od neúspešného pokusu o štátny prevrat v roku 2016, by mohli odvolať po júnových parlamentných voľbách. Uviedol to vo štvrtok večer turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

"Po voľbách ho (zákon o výnimočnom stave) predostrieme na stôl a preskúmame," povedal Erdogan v televíznom rozhovore, z ktorého citovala agentúra DPA. "Niečo ako jeho stiahnutie by mohlo nastať," pripustil Edogan s tým, že túto záležitosť nebudú príliš odkladať.

Predčasné prezidentské a parlamentné voľby sa majú v Turecku konať 24. júna v situácii, keď v krajine stále bude platiť výnimočný stav. Tento stav kritizujú opozícia aj Spojené štáty. Podľa nich zákony platiace počas výnimočného stavu vyvolávajú obavy o tom, že voľby prebehnú spravodlivo.

V Turecku bol výnimočný stav vyhlásený 20. júla 2016 - niekoľko dní po tom, čo sa armáda pokúsila o neúspešný štátny prevrat. Odvtedy prišlo o prácu podľa AI viac než 107.000 zamestnancov verejného sektora a vyše 100.000 ľudí bolo trestne stíhaných. Vo väzení čaká na súdny proces viac než 50.000 ľudí.

Turecký prezident Erdogan obviňuje z neúspešného pokusu o puč svojho bývalého spojenca, moslimského duchovného Fethullaha Gülena, ktorý od roku 1999 žije v exile v USA. Turecko žiada o jeho vydanie. Gülen však akúkoľvek svoju účasť na pokuse o prevrat popiera.

ISTANBUL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zrušenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.