Kanadský Senát schválil legalizáciu marihuany

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/ Doug Shutter

Zákon by tak mohol platiť zrejme až od jesene.

Kanadský Senát vo štvrtok schválil vládny návrh na legalizáciu "rekreačného" používania marihuany a vrátil ho do dolnej snemovne parlamentu s takmer štyrmi desiatkami zmien v jeho pôvodnom znení. Informovala o tom v piatok agentúra DPA.

Za vládny návrh hlasovalo v hornej komore 56 senátorov. Tridsiati senátori boli proti a jeden sa hlasovania zdržal. Návrh bol schválený napriek silnému odporu konzervatívcov, dodala DPA.

Podľa DPA senátori z radov pôvodných obyvateľov vyjadrili v rozprave obavy, či Liberálna strana premiéra Justina Trudeaua dostatočne komunikovala s komunitami pôvodných obyvateľov, ktoré zápasia s vysokou mierou užívania návykových látok.

Senátori v rámci pripomienkovania zákona napr. schválili návrh, aby provincie a teritóriá na území Kanady mali právo zakázať domáce pestovanie marihuany. V pôvodnom návrhu liberálov sa uvádzalo, že osoby staršie ako 18 rokov si môžu doma pestovať štyri rastliny konope pre svoju osobnú spotrebu. Ďalšie zmeny sa týkajú reklamy a marketingu marihuany.

Vzhľadom na vysoký počet zmien, ktoré v zákone urobili senátori, sa vládny návrh teraz vráti do dolnej snemovne. Tá musí následne rozhodnúť, či prijme alebo odmietne zmeny vykonané senátormi. Poslancami prijatý návrh sa potom vráti do Senátu na ďalšie hlasovanie.

Celá táto procedúra by mohla zabrať niekoľko týždňov, keďže o dva týždne sa začnú parlamentné prázdniny. Zákon by tak mohol platiť zrejme až od jesene. Legalizácia "rekreačného" užívania marihuany bola jedným z kľúčových predvolebných sľubov premiéra Trudeaua, ktorého vláda návrh príslušného zákona predložila vlani.

MONTREAL/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kanada

Dôležité udalosti

Krátka správa

Polícia v Indii vykonala razie v domoch novinárov a aktivistov.

Išlo najmenej o ôsmich novinárov a aktivistov. Prehĺbili sa tým obavy z potláčania slobody médií v krajine. Polícia prehľadala v hlavnom meste Naí Dillí a v Bombaji príbytky novinárov spravodajského webu NewsClick, ktorý vydáva správy v angličtine. Indické orgány naň podali žalobu už v roku 2021 za údajné financovanie zo zahraničia. (TASR)

Krátka správa

Nehoda minibusu v Turecku. Zahynula švajčiarska turistka, ranených je 11 ľudí.

Minibus viezol švajčiarskych turistov z letiska v Antalyi do hotela v meste Manavgat, približne 67 kilometrov východne od letiska. Narazil do stojaceho nákladného auta na ceste v meste Antalya na pobreží Stredozemného mora. Turistku, ktorá zahynula, identifikovali ako 44-ročnú Dianu Meyerovú. Zranených ľudí previezli do nemocnice. (TASR)

Krátka správa

Pri útoku džihádistov v Nigeri prišlo o život najmenej 29 vojakov.

Džihádisti na vojakov zaútočili s „improvizovanými výbušnými zariadeniam a kamikadze vozidlami“, pričom sa ich na atentáte podieľalo najmenej sto. „Niekoľko desiatok teroristov“ zahynulo, uviedol nigerský rezort vnútra. V súvislosti s incidentom vyhlásili v krajine trojdňový štátny smútok.