Obchodný boj s USA stúpa, Európa zaťaží clami najmä republikánske štáty

Európa na produkty vyvážané do USA uvalí clá.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Ide o odvetu na obchodnú vojnu, ktorú spustil Donald Trump.

Európa sa púšťa do obchodnej vojny s kultovými americkými výrobkami. Clom zaťaží whisky, motorky, džínsy či pomarančový džús. Výrobky nie sú vybrané náhodne - clá zabolia najmä republikánske štáty. Ide o odvetu na obchodnú vojnu, ktorú spustil Donald Trump.

„Ja sa osobne, čo sa týka Jacka, nebojím - ak sa bavíme o komerčnej, základnej edícii. Ak by sme sa bavili o vyšších edíciách, áno, tam to môže dosť podstatne narásť. Skôr sa bojím o menšie destilérky, ktoré dodávajú priamo zo Spojených štátov. Pre niektoré to môže byť naozaj v tomto smere likvidačné," hovorí Václav Boťcha, manažér obchodu s alkoholom.

Doslova závislosť vraj vyvoláva aj ďalší tradičný výrobok - arašidové maslo. V bratislavskej predajni so zahraničnými potravinami ide o najvyhľadávanejší produkt.


„Je to taká ikona Ameriky. Veľmi veľa Američanov na raňajky konzumuje tradičné toasty s arašidovým maslom a džemom a veľmi veľa Slovákov, ktorí cestujú do Ameriky, majú pekné spomienky na ich kratšie či dlhšie pobyty v USA a aj takýmto spôsobom si ich pripomínajú," vysvetľuje Martina Dziaková, spolumajiteľka obchodu so zahraničnými potravinami.

„Keď sa pozrieme na ten zoznam, tak nebol vyberaný náhodne. Vyberali sa v štátoch, ktoré majú skôr republikánske zameranie, respektíve podporujú skôr republikánskych politikov," ozrejmil Tomáš Dudáš z Paneurópskej vysokej školy.

Európa útočí na americké kulty s miliardovou hodnotou. Prezident Trump môže pod tlakom ustúpiť alebo udrieť ešte silnejšie. „Už zadal ministerstvu obchodu, aby preskúmal možnosť zavedenia cla na automobily. Takže tam by už začali nastupovať aj priame vplyvy na slovenskú ekonomiku," dodal Dudáš.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Clo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.