Turistov v Chorvátsku čaká ďalšie obmedzenie. Týka sa ich kufrov

Kufor na kolieskach si do Dubrovníka už nevezmete.
Kufor na kolieskach si do Dubrovníka už nevezmete. Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Chorvátske mesto Dubrovník posledné roky rieši problém s vysokým počtom turistov. S tým sa spája aj nadmerný hluk, na ktorý sa miestni sťažujú.

Starosta Mato Franković sa rozhodol konať – okrem iného zakázal po uliciach centra mesta ťahať kufre na kolieskach.

Túto letnú sezónu sa do kolieskovej batožiny ešte stihnete pobaliť, pretože zákaz začne platiť až od novembra. Mesto nainštalovalo prístroje na meranie hluku a maximálnu povolenú hladinu určilo na 55 decibelov, píše tn.cz s odvolaním sa na chorvátsky web 24.sata.

Turistov, ktorí zákaz porušia však starosta nechce pokutovať. Aby ľuďom s kolieskovými kuframi situáciu „uľahčil“, chystá sa zaviesť spoplatnenú službu, ktorá odvezie batožiny turistom z letiska priamo na adresu, ktorú im uvedú. Najskôr však musia logisticky pripraviť letisko.

Prečítajte si tiež:

So zákazmi to myslí vážne

Okrem tohto starosta bojuje s hlukom aj tak, že na niekoľko dní prikázal obľúbenej reštaurácii zatvoriť ich vonkajšiu terasu, pretože prekročili stanovenú hranicu takmer o dve desiatky decibelov. Prevádzkovateľ dostal pokutu a pokiaľ sa situácia zopakuje druhýkrát, budú musieť terasu zatvoriť na celý mesiac.

„Je to prvá pokutovaná reštaurácia a určite s tým neprestaneme. Pokiaľ sa nebudú riadiť pravidlami, tak im terasy zatvoríme,“ zdôrazňuje starosta. Reštaurácia prišla odhadom o 70-tisíc eur.

Prečítajte si tiež:

Nové obmedzenia neobišli ani hudobníkov. Tí majú v centre mesta zakázané používať zosilňovače a sústavy reproduktorov.

Rovnako sa budú musieť vynájsť aj donáškové služby, ktoré v ranných hodinách roznášajú tovar medzi reštauráciami. Franković ich chce nahradiť mestskou službou, od ktorej si budú musieť reštaurácie a podniky objednávať všetok tovar. Táto služba by sa mala rozbehnúť už v júni, píše Jutarnji.

Letecky za hodinu, autom mnohonásobne viac. Cestovanie do Chorvátska by mohlo byť cez leto svižnejšie. Viac v reportáži:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.

Krátka správa

EÚ poskytne päť miliónov eur na humanitárnu pomoc pre ľudí z Náhorného Karabachu.

Azerbajdžan minulý týždeň vykonal bleskovú vojenskú operáciu proti karabašským Arménom, v rámci ktorej sa mu prakticky podarilo získať kontrolu nad Náhorným Karabachom. Európska komisia sa obáva, že to vyvolá masový exodus obyvateľov z tohto sporného regiónu.

Krátka správa

Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja.

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste. Väčšina vyvážaného ukrajinského obilia v súčasnosti prechádza cez rumunský prístav Konstanca z dôvodu pokračujúcich ruských útokov na ukrajinské čiernomorské prístavy. (TASR)

Krátka správa

Viaceré pohraničné obce v Rusku sú bez prúdu, údajne po dronovom útoku Ukrajiny.

Ide konkrétne o sedem obcí v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Došlo k tomu po tom, ako tam ukrajinský dron zhodil výbušninu na rozvodňu elektrickej energie. Zranenia neutrpel žiaden z obyvateľov. tamojší gubernátor Roman Starovoit uviedol, že k obnove dodávok energie dôjde hneď, ako to bude možné.

Krátka správa

Taliansko sa štátnym pohrebom lúči s exprezidentom Giorgiom Napolitanom.

Zomrel minulý piatok vo veku 98 rokov. Medzi účastníkmi poslednej rozlúčky s Napolitanom sú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Všetky vlajky na verejných budovách a talianskych diplomatických i konzulárnych zastupiteľstvách v zahraničí boli po úmrtí bývalého prezidenta spustené na pol žrde až do dňa pohrebu, ktorý je zároveň vyhlásený za deň štátneho smútku.