Rozsiahly požiar v Nemecku: Šíri sa v lese plnom starej munície

Požiar v lese
Požiar v Nemecku Zdroj: TASR/AP

Lesný požiar, ktorý vypukol v stredu na bývalom vojenskom cvičisku v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko, ešte aj v sobotu vzdoroval snahám hasičov o jeho skrotenie.

TASR správu prevzala z tlačovej agentúry DPA.

Zdvíhajúci sa vietor zhoršil situáciu v lesoch pri obci Jüterbog, nachádzajúcej sa približne 60 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Berlín, uviedli úrady.

"Požiar sa len zväčšuje," povedal vedúci operácií hasičského zboru Rico Walentin. Miestne úrady predtým informovali, že horí plocha s rozlohou zhruba 35 hektárov.

Likvidáciu požiaru výrazne komplikuje aj terén zamorený starou muníciou. Hasičské posádky sa nemohli dostať na miesto pre nebezpečenstvo výbuchu.

Prečítajte si tiež:

Dve hasiace lietadlá, ktoré v piatok zhadzovali vodu na horiacu oblasť, už podľa Walentina neboli v akcii, keďže účinok bol nedostatočný. Namiesto toho bolo nasadených desať hasičských vozidiel, ktoré čerpali vodu pri ceste.

"Musíme zistiť, či nám vietor bude priať," povedal veliteľ hasičov, dúfajúc v pokoj a predovšetkým v dážď. Na víkend však nie sú predpovedané žiadne zrážky.

Lesný požiar vyčíňal v Nemecku v priebehu uplynulého týždňa aj na náhornej plošine Hohes Venn pri belgických hraniciach. Požiar vypukol na belgickej strane plošiny, pričom len do utorňajšieho rána zhorelo približne 170 hektárov porastov.

Močaristá náhorná plošina Hohes Venn (po francúzsky Hautes Fagnes) sa rozkladá na území belgickej provincie Lutych a nemeckých spolkových krajín Porýnie-Falcko a Severné Porýnie-Vestfálsko.

Európska komisia skonštatovala, že sezóna lesných požiarov sa tento rok v dôsledku klimatických zmien začala o niečo skôr. Na ich hasenie bude k dispozícii takmer 30 lietadiel a vrtuľníkov, čo je oproti vlaňajšku dvojnásobok.

Pomoc jednotlivým krajinám sa bude poskytovať prostredníctvom mechanizmu civilnej ochrany EÚ

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.

Krátka správa

EÚ poskytne päť miliónov eur na humanitárnu pomoc pre ľudí z Náhorného Karabachu.

Azerbajdžan minulý týždeň vykonal bleskovú vojenskú operáciu proti karabašským Arménom, v rámci ktorej sa mu prakticky podarilo získať kontrolu nad Náhorným Karabachom. Európska komisia sa obáva, že to vyvolá masový exodus obyvateľov z tohto sporného regiónu.

Krátka správa

Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja.

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste. Väčšina vyvážaného ukrajinského obilia v súčasnosti prechádza cez rumunský prístav Konstanca z dôvodu pokračujúcich ruských útokov na ukrajinské čiernomorské prístavy. (TASR)

Krátka správa

Viaceré pohraničné obce v Rusku sú bez prúdu, údajne po dronovom útoku Ukrajiny.

Ide konkrétne o sedem obcí v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Došlo k tomu po tom, ako tam ukrajinský dron zhodil výbušninu na rozvodňu elektrickej energie. Zranenia neutrpel žiaden z obyvateľov. tamojší gubernátor Roman Starovoit uviedol, že k obnove dodávok energie dôjde hneď, ako to bude možné.

Krátka správa

Taliansko sa štátnym pohrebom lúči s exprezidentom Giorgiom Napolitanom.

Zomrel minulý piatok vo veku 98 rokov. Medzi účastníkmi poslednej rozlúčky s Napolitanom sú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Všetky vlajky na verejných budovách a talianskych diplomatických i konzulárnych zastupiteľstvách v zahraničí boli po úmrtí bývalého prezidenta spustené na pol žrde až do dňa pohrebu, ktorý je zároveň vyhlásený za deň štátneho smútku.