Rusko tvrdí, že odrazilo veľkú ukrajinskú protiofenzívu. Kyjev to označil za falošnú informáciu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Rusko tvrdí, že Ukrajina cez víkend spustila očakávanú protiofenzívu. K útokom malo dôjsť na piatich miestach v Doneckej oblasti.

Tieto informácie sa ale nedajú nezávisle overiť. Ukrajina sa zatiaľ k situácii nevyjadrila.

Cieľom ukrajinských vojakov malo byť prelomenie ruskej obrany.

Prečítajte si tiež:

„Nepriateľ mal za cieľ prelomiť našu obranu v - podľa jeho názoru - najviac zraniteľnej časti frontu,“ uviedol hovorca rezortu obrany v Moskve Igor Konašenkov.

„Nepriateľ svoju úlohu nesplnil, nemali úspech,“ dodal. Konašenkov tiež povedal, že bolo zabitých 250 členov ukrajinského personálu a zničených bolo 16 ukrajinských tankov a ďalšie vozidlá.

Tvrdenie podložili aj údajným videom z frontu.

Rusi už podobné vyhlásenia mali

„Podobné vyhlásenia z ruskej strany sme mohli sledovať aj v minulých mesiacoch,“ povedal spravodajca ČT v Kyjeve Andreas Papadopulos k údajnému začiatku ukrajinskej protiofenzívy.

„Ruskí vojenskí blogeri niekoľkokrát bili na poplach na svojich telegramových kanáloch, že Ukrajina spustila nejakú väčšiu protiofenzívu v určitom úseku frontovej línie. Svedčí to o tom, že na strane ruských separatistov a tiež na strane ruských jednotiek je evidentná panika,“ dodal.

Aj agentúra Reuters tvrdí, že zatiaľ nie je jasné, či je možné spomínaný útok považovať za skutočný začiatok ukrajinskej protiofenzívy.

Podľa Kyjeva ide o falošné správy

„Nemáme takéto informácie a nekomentujeme falošné správy akéhokoľvek druhu,“ uviedol na margo údajnej veľkej ofenzívy pre agentúru Reuters hovorca ukrajinského generálneho štábu.

„Vojna pokračuje. Až do úplného víťazstva,“ vyhlásil tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov.

Kyjev už niekoľko mesiacov tvrdí, že pripravuje veľkú protiofenzívu s cieľom získať späť ukrajinské územia, ktoré si Rusko pripojilo vlani v septembri.

Nie je však jasné, či Ruskom odrazený útok v Donecku bol začiatok tejto ofenzívy, píše AP. Rusko v septembri 2022 anektovalo Doneckú, Luhanskú, Chersonskú a Záporožskú oblasť.

Prečítajte si tiež:

​Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred pár dňami vyhlásil, že sú pripravení spustiť dlho očakávanú protiofenzívu s cieľom oslobodiť Ruskom okupované územie.

Gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov v nedeľu potvrdil, že v ruskej Belgorodskej oblasti pokračovali boje medzi ruskou armádou a dobrovoľníkmi, ktorí bojujú po boku ukrajinskej armády.

Vodca separatistov spochybnil tvrdenia o odrazenej ofenzíve

Vodca proruských separatistov v Doneckej oblasti Alexandr Chodakovskij v pondelok - v rozpore s tvrdeniami Moskvy o údajnom prekazení ukrajinskej ofenzívy v Donbase - uviedol, že Ukrajincov "sprevádza úspech". TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Na základe Chodakovského tvrdení bol ukrajinský útok západne od mesta Vuhledar limitovanou taktickou akciou, a nie väčšou vojenskou operáciou.

„Nepriateľovi sa podarilo dostať nás do ťažkej situácie,“ napísal následne na platforme Telegram vodca proruských separatistov v Doneckej oblasti. Tvrdenia Moskvy o údajnom odrazení ukrajinskej ofenzívy Kyjev však Chodakovskij priamo nekomentoval.

Ani vo vyhlásení ukrajinského generálneho štábu sa neuvádzali žiadne mimoriadne udalosti v danom regióne, iba skutočnosť, že Vuhledar a okolité dediny boli vystavené ruskému ostreľovaniu.

Chodakovskij do roku 2014 pôsobil ako šéf miestnej protiteroristickej jednotky Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU). Po tom, čo vlani vo februári začala ruská vojenská ofenzíva na Ukrajinu, boli ním vedené jednotky proruských separatistov včlenené do ruskej národnej gardy, píše DPA.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 3. 6. 2023:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Krátka správa

Česká vláda schválila nákup 24 amerických nadzvukových lietadiel F-35.

Prvé stroje pre Česko budú hotové v roku 2029. Oznámil to český premiér Petr Fiala, podľa ktorého v tomto období neexistuje lepšie riešenie na plnenie úloh taktického letectva českej armády v nasledujúcich desiatkach rokov. Získanie strojov F-35 označil za "zásadný technologický skok" pre rozvoj armády, ale aj pre českú ekonomiku, akademickú aj technologickú sféru. Systém F-35 podľa neho znamená prístup k najmodernejším technológiám na planéte. (TASR)

Krátka správa

Nemecko sprísni kontroly na hraniciach s Poľskom a Českom.

ide o opatrenie v rámci boja proti nelegálnej migrácii. majú vykonávať kontroly so zameraním na trasy, ktoré využívajú pašeráci migrantov.

Krátka správa

Azerbajdžan zatkol bývalého lídra vlády Náhorného Karabachu Rubena Vardanjana.

Bývalého separatistického lídra zajali, keď sa po minulotýždňovej bleskovej ofenzíve Baku pokúšal prejsť do Arménska. Štátna pohraničná služba Azerbajdžanu uviedla, že ho odovzdali príslušným štátnym orgánom. Vardanjan je podnikateľ, ktorý riadil separatistickú vládu Náhorného Karabachu od novembra 2022 do februára.

Krátka správa

Irán tvrdí, že na obežnú dráhu Zeme úspešne umiestnil družicu.

Družica Núr-3, ktorá má vyhotovovať satelitné snímky Zeme, bola navedená na obežnú dráhu približne 450 kilometrov nad zemským povrchom. Západní predstavitelia tieto tvrdenia bezprostredne nepotvrdili. Irán v posledných rokoch uskutočnil aj niekoľko neúspešných pokusov o umiestnenie družíc na obežnú dráhu Zeme.

Krátka správa

Ofenzíva v Karabachu si vyžiadala životy 192 azerbajdžanských vojakov.

Azerbajdžan v stredu oznámil, že počas jeho minulotýždňovej pozemnej ofenzívy v Arménmi obývanom regióne Náhorný Karabach zahynulo 192 azerbajdžanských vojakov. Podľa údajov rezortu zdravotníctva v Baku utrpelo počas bojov zranenia viac než 500 azerbajdžanských vojakov. Zdroje arménskych separatistov hovoria o 200 obetiach na životoch a najmenej 400 zranených. (TASR)

Krátka správa

Takmer štvrtina populácie Karabachu ušla po zásahu Azerbajdžanu do Arménska.

Približne 28.000 ľudí - teda zhruba 23 percent celkovej populácie Náhorného Karabachu - sa usilovala z regiónu ujsť hneď po tom, čo Azerbajdžan uvoľnil desať mesiacov trvajúcu blokádu jedinej cesty vedúcej do susedného Arménska. Blokáda tejto trasy viedla v oblasti k závažnému nedostatku potravín, liekov i paliva. (TASR)