VIDEO: Priehrada bola pred výbuchom naplnená až po okraj. Odpálila ju ruská 205. motostrelecká brigáda, tvrdí Kyjev

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kachovská priehrada v okupovanej časti južnej Ukrajiny je zničená. Ukrajinská armáda tvrdí, že ju vyhodili do vzduchu ruské jednotky. Rusko zatiaľ oficiálne na tieto správy nereagovalo. Ruskí činitelia v Chersonskej oblasti však obviňujú zo zničenia priehrady ukrajinské jednotky.

Prezident Volodymyr Zelenskyj zvolal mimoriadne rokovanie bezpečnostnej rady. V Chersonskej oblasti prebieha evakuácia. Priehrada je dôležitým zdrojom pitnej vody, úrady preto vyzvali obyvateľov, aby si urobili čo najväčšie zásoby. Bez pitnej vody sa môže ocitnúť až milión ľudí.

​Neďaleko sa nachádza aj Záporožská jadrová elektráreň, ktorá na chladenie používa vodu z Kachovky. Nebezpečie jej nateraz podľa tamojších úradov nehrozí.

Rozloha kachovskej nádrže je 2100 kilometrov štvorcových a zmestí sa do nej 18 miliárd metrov kubických vody.

Pre porovnanie, naša najväčšia vodná nádrž Oravská priehrada sa rozprestiera na 34,39 kilometroch štvorcových a jej objem je 375,2 miliónov m3. Kachovská priehrada je navyše na Dnepre posledná, vodu z nej tak už nemá čo zadržať.

 Je "zrejmé", že oprava zničenej vodnej elektrárne nie je možná, povedal Moskvou dosadený primátor Novej Kachovky Vladimir Leontiev pre štátnu televíziu.

Ukrajinský operátor spomínanej vodnej elektrárne taktiež potvrdil, že hydroelektráreň bola totálne zničená a celá zmizla pod vodnou hladinou.

Jedna raketa nemohla spôsobiť také škody

Ukrajinci hovoria o „najhoršom terorizme od začiatku vojny“. Šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak na sociálnej sieti Telegram uviedol, že Rusko sa zničením Kachovskej priehrady dopustilo „ekocídy“.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak, s odvolaním sa na tajné služby uviedol, že priehradu vyhodila do vzduchu ruská 205. motostrelecká brigáda. Podľa správ z ukrajinských zdrojov mali Rusi krátko pred odpálením priehradu naplniť až po okraj, aby boli záplavy čo najväčšie. 

„Zničenie hrádze vodnej elektrárne Kachovka len celému svetu potvrdzuje, že ruskí teroristi musia byť vyhnaní zo všetkých kútov krajiny. Nemal by im ostať ani jeden meter, pretože každý meter využívajú k teroru. Bezpečie vráti jedine víťazstvo Ukrajiny. A toto víťazstvo príde. Teroristi nebudú schopní zastaviť Ukrajinu vodou, raketami ani ničím iným,“ napísal na Twitteri ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v statuse k videu so zničenou priehradou.

Ruská agentúra TASS s odvolaním sa na nemenovaný zdroj uviedla, že stavba bola zasiahnutá raketou z ukrajinského raketometu Vilcha. Že by takýto rozsah škôd spôsobila jedna raketa, je však podľa bývalého náčelníka Generálneho štábu Armády Českej republiky Jiřího Šedivého „absolútne nereálne“.

„Deštrukcia musela byť vykonaná s oveľa väčším množstvom výbušnín. Takže, bez akýchkoľvek diskusií, ta deštrukcia je prácou ruskej strany,“ konštatoval Šedivý pre portál Českej televízie.

V ohrozenej zóne pri priehrade je 16.000 ľudí

Viacero dedín zostalo "úplne alebo čiastočne" zaplavených po poškodení Ruskom okupovanej priehrady Nova Kachovka v juhoukrajinskej Chersonskej oblasti. Evakuácie civilistov z postihnutých lokalít v povodí rieky Dneper sa už začali, uviedli v utorok tamojšie ukrajinské úrady.

„V kritickej zóne na pravom brehu v Chersonskej oblasti je približne 16.000 ľudí,“ spresnil na sociálnych sieťach ukrajinský gubernátor Chersonskej oblasti Olexandr Prokudin.

Ako dodal, k záplavám v dôsledku poškodenia priehrady došlo v ôsmich oblastiach pozdĺž Dnepra a upozornil, že hladina vody môže do piatich hodín dosiahnuť kritickú úroveň. Ukrajinské úrady uviedli, že hladina v nádrži klesá rýchlosťou asi 15 centimetrov za hodinu.

Prokudin podľa agentúry DPA uviedol, že evakuácie sa začali na ľavom brehu rieky Dneper (ukr. Dnipro), kde sa nachádza aj oblastná metropola Cherson.

Záplavy po vyliatí priehrady v Chersonskej oblasti. Zdroj: Profimedia.sk

Situácia viac vyhovuje Rusku

Ruská armáda už niekoľko dlhých mesiacov ostreľovala okolie Kachovskej priehrady. Ukrajina tvrdila, že Rusi sa snažili vyvolať akúsi situáciu ohrozenia, keď by v ktorýkoľvek deň mohlo hroziť, že sa priehrada vyleje do valu, ktorým prúdi rieka Dneper.

Situácia okolo zničenia priehrady má plusy aj mínusy pre obidve znepriatelené strany. Pre ruské sily je to výhodné v tom, že prakticky znemožnia ukrajinskej armáde prekročiť Dneper v Chersonskej oblasti a zaútočiť na ľavom krídle a postupovať ďalej Chersonskou oblasťou až na Melitopol.

Ani ruská strana z toho ale nemôže ťažiť v ďalších aspektoch, pretože Kachovská priehrada je kľúčová stavba a okupované oblasti nebudú mať prístup k pitnej vode a tamojšie obyvateľstvo nebude mať možnosť obrábať svoje zatopené polia.

Celý Krym sa tak dostáva do stavu ohrozenia, pretože je do veľkej miery závislý na zdroji pitnej vody.

Priehrada už bola poškodená aj predtým

Priehrada Nova Kachovka, ktorú ruské sily obsadili na začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu, do veľkej miery zásobuje vodou ukrajinský Krymský polostrov, nelegálne anektovaný Moskvou ešte v roku 2014.

Priehrada bola na rieke Dneper vybudovaná za sovietskej éry v roku 1965. Ide o jednu z najväčších stavieb tohto druhu na Ukrajine.

Zdroj: Profimedia.sk

Rusko na začiatku invázie vo februári minulého roka obsadilo aj Chersonskú oblasť, počas uplynulej jesene sa však ukrajinskej armáde podarilo sčasti ju oslobodiť - vrátane rovnomenného hlavného mesta Cherson.

Priehrada Nova Kachovka však zostala pod kontrolou ruských jednotiek. Pred možnou sabotážou na priehrade Nová Kachovka varujú ukrajinské úrady už niekoľko mesiacov, píše DPA. Priehrada už bola predtým počas 15-mesačnej ruskej vojny proti Ukrajine poškodená.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 5. 6. 2023:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Krátka správa

Polícia v Indii vykonala razie v domoch novinárov a aktivistov.

Išlo najmenej o ôsmich novinárov a aktivistov. Prehĺbili sa tým obavy z potláčania slobody médií v krajine. Polícia prehľadala v hlavnom meste Naí Dillí a v Bombaji príbytky novinárov spravodajského webu NewsClick, ktorý vydáva správy v angličtine. Indické orgány naň podali žalobu už v roku 2021 za údajné financovanie zo zahraničia.

Krátka správa

Nehoda minibusu v Turecku. Zahynula švajčiarska turistka, ranených je 11 ľudí.

Minibus viezol švajčiarskych turistov z letiska v Antalyi do hotela v meste Manavgat, približne 67 kilometrov východne od letiska. Narazil do stojaceho nákladného auta na ceste v meste Antalya na pobreží Stredozemného mora. Turistku, ktorá zahynula, identifikovali ako 44-ročnú Dianu Meyerovú. Zranených ľudí previezli do nemocnice.

Krátka správa

Pri útoku džihádistov v Nigeri prišlo o život najmenej 29 vojakov.

Džihádisti na vojakov zaútočili s „improvizovanými výbušnými zariadeniam a kamikadze vozidlami“, pričom sa ich na atentáte podieľalo najmenej sto. „Niekoľko desiatok teroristov“ zahynulo, uviedol nigerský rezort vnútra. V súvislosti s incidentom vyhlásili v krajine trojdňový štátny smútok.