OBRAZOM: Voda strhla elektráreň, brala so sebou aj domy. Záplavová vlna po odpálení priehrady pohltila prvé mesto

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Odpálenie Kachovskej priehrady je obrovská katastrofa. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba ju označil za najväčšiu človekom spôsobenú pohromu v Európe za desaťročia.

Rozloha kachovskej nádrže je 2100 kilometrov štvorcových a zmestí sa do nej 18 miliárd metrov kubických vody. V čase odpálenia priehrady v nej navyše bolo rekordné množstvo vody, Rusi totiž zavreli brány.

Pre porovnanie, naša najväčšia vodná nádrž Oravská priehrada sa rozprestiera na 34,39 kilometroch štvorcových a jej objem je 375,2 miliónov m3. Kachovská priehrada je navyše na Dnepre posledná, vodu z nej tak už nemá čo zadržať.

K záplavám v dôsledku poškodenia priehrady došlo v ôsmich oblastiach pozdĺž Dnepra a upozornil, že hladina vody môže do piatich hodín dosiahnuť kritickú úroveň. Ukrajinské úrady uviedli, že hladina v nádrži klesá rýchlosťou asi 15 centimetrov za hodinu.

Elektráreň je úplne zničená, voda pohltila Novu Kachovku

Hydroelektráreň je úplne zničená, zmizla pod vodnou hladinou. Prvé mesto, ktoré zaliala záplavová vlna je ruskom okupovaná Nova Kachovka, ktorá sa nachádza hneď pod niekdajšou hrádzou.

Ruskom dosadené úrady podľa agentúry DPA vyhlásili v meste núdzový stav. Hladina vody tam medzičasom vystúpila do výšky 12 metrov, povedal Moskvou vymenovaný primátor Novej Kachovky Vladimir Leontiev pre ruskú štátnu televíziu.

Na Ruskom okupovanom brehu rieky Dneper záplavy podľa Leontieva postihli dovedna 600 domov a tri obce.

V postihnutej oblasti prebiehajú evakuácie. V kritickej zóne na pravom brehu v Chersonskej oblasti žilo približne 16-tisíc ľudí. 

Okrem ľudí trpí aj príroda. Sociálne siete zaplavili zábery zachytávajúce domáce zvieratá ale aj divú zver, ktoré uviazli v zatopených oblastiach.

Kyjev už predtým uviedol, že poškodenie priehrady spôsobilo okrem ohrozenia civilného obyvateľstva aj rozsiahlu ekologickú katastrofu a jeho dôsledky sú už teraz "katastrofálne".

Ukrajina v utorok uviedla, že po zničení Kachovskej priehrady sa do rieky Dneper dostalo 150 ton motorového oleja.

O odpálení priehrady sme informovali aj v Televíznych novinách. Príspevok nájdete v priloženom videu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.