OBRAZOM: Domy zaplavené až po strechu. Rozsah skazy Kachovskej priehrady dokumentujú satelitné snímky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Voda zo zničenej Kachovskej priehrady zaplavila najmenej 1850 domov na pravom brehu Dnepra. Postihnutých je 24 oblastí, uviedla v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na ukrajinské úrady.

V okupovanom meste Nova Kachovka je po záplavách nezvestných sedem ľudí a 900 osôb museli evakuovať. Voda v oblasti už začala ustupovať, poklesla zatiaľ o 35 centimetrov, uviedol v stredu ráno ruskom dosadený primátor Novej Kachovky Vladimir Leontiev.

Rozsah záplav najlepšie ukazujú satelitné snímky spoločnosti Maxar Technologies, na ktorých môžeme vidieť niekoľko zaplavených dedín a miest.

​OSN medzitým informovala o tom, že bezodkladnú pomoc potrebuje najmenej 16-tisíc ľudí. Humanitárne dopady situácie podľa nej pocítia státisíce ľudí.

Voda zaplavila aj menšie obce nižšie po prúde Dnepra. „Dedina Korsunka je úplne pod vodou, Dniprjany a Krynky sú zaplavené až po strechu,“ uviedol Leontiev.

Záplavová vlna zasiahla aj opačný breh Dnepra, ktorý má pod kontrolu Ukrajina. Ukrajinský šéf chersonskej regionálnej vojenskej správy Oleksandr Prokudin uviedol, že podľa bilancie zo stredy rána bolo na pravom brehu rieky Dneper zaplavených 1852 domov. 

Počas noci o evakuáciu požiadalo 13 ľudí vrátane piatich obyvateľov ľavého, Ruskom okupovaného, brehu rieky. Podľa primátora Novej Kachovky Vladimira Leontieva je nezvestných sedem ľudí, i keď sú indície, že by mohli byť nažive.

„Všetko je ponorené vo vode, nábytok, chladnička, jedlo, všetko pláva. Neviem, čo mám robiť,“ opísala zložitú situáciu 53-ročná obyvateľka Chersonu, ktorý je najväčším mestom pod priehradou. Hladina Dnepra tam už počas utorka stúpla o 3,5 metra.

​V priloženom videu si môžete pozrieť dronové zábery na pretrhnutú priehradu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)

Krátka správa

Česká BIS odhalila agenta, ktorý šíril ruskú propagandu o vojne na Ukrajine.

Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) odhalila ruského agenta, ktorý v ČR zaisťoval šírenie ruskej propagandy o vojne na Ukrajine a využíval na to aj známe osobnosti. Na konferencii o dezinformáciách a hybridných hrozbách v Poslaneckej snemovni českého parlamentu to uviedol šéf BIS Michal Koudelka. BIS sa podľa slov Koudelku podarilo odhaliť, že jeden z dlhodobých ruských vplyvových agentov v Českej republike rozdal úplatky v hodnote niekoľkých tisíc eur za šírenie ruskej propagandy. (TASR)