Pápež František je opäť v nemocnici, absolvuje naliehavú operáciu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pápež František sa dnes podrobí operácii z dôvodu rizika nepriechodnosti čriev. Zákrok sa považuje za naliehavý, píše vatikanista Francesco Antonio Grana na stránkach denníka ilfattoquotidiano.it.

Očakáva sa, že pápež bude hospitalizovaný niekoľko dní. V utorok ráno František absolvoval CT vyšetrenie v nemocnici Gemelli. Výsledky podľa Granu presvedčili lekárov o potrebe opätovnej operácie.

Prečítajte si tiež:

​„Operácia, ktorú v uplynulých dňoch zorganizoval lekársky tím asistujúci Svätému Otcovi, sa stala nevyhnutnou pre jeho pruh (laparocele incarcerato),“ vysvetlila tlačová správa. Ten Františkovi spôsobuje opakujúce sa bolesti, upresnilo komuniké z Vatikánu.

Pôjde o takzvanú laparotómiu a plastickú operáciu brušnej steny pre upchatie čriev (occlusione intestinale).

V mladosti mu odstránili časť pľúc pre infekciu

František si koncom mája musel zobrať jeden deň voľna pre horúčku, ktorú hovorca Vatikánu Matteo Bruni pripísal únave. Koncom marca zase 86-ročného pápeža hospitalizovali v nemocnici Gemelli na pre akútnu bronchitídu, teda zápal priedušiek.

Vatikán vtedy najskôr tvrdil, že do nemocnice išiel na plánovanú prehliadku, neskôr však samotný František informoval, že cítil bolesti v hrudi a urýchlene ho previezli do nemocnice. Nasadili mu intravenózne antibiotiká a po troch dňoch ho prepustili.

V posledných dvoch rokoch sa pápežovmu zdraviu venuje značná pozornosť - v júli 2021 podstúpil operáciu hrubého čreva, pričom pre chronické bolesti kolena musí často používať invalidný vozík alebo si pri chôdzi pomáhať paličkou. V mladosti mu odstránili časť pľúc pre infekciu dýchacích ciest, a preto často rozpráva šeptom.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o apoštolskej ceste pápež Františka v Maďarsku:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkev

Dôležité udalosti

Krátka správa

Polícia v Indii vykonala razie v domoch novinárov a aktivistov.

Išlo najmenej o ôsmich novinárov a aktivistov. Prehĺbili sa tým obavy z potláčania slobody médií v krajine. Polícia prehľadala v hlavnom meste Naí Dillí a v Bombaji príbytky novinárov spravodajského webu NewsClick, ktorý vydáva správy v angličtine. Indické orgány naň podali žalobu už v roku 2021 za údajné financovanie zo zahraničia.

Krátka správa

Nehoda minibusu v Turecku. Zahynula švajčiarska turistka, ranených je 11 ľudí.

Minibus viezol švajčiarskych turistov z letiska v Antalyi do hotela v meste Manavgat, približne 67 kilometrov východne od letiska. Narazil do stojaceho nákladného auta na ceste v meste Antalya na pobreží Stredozemného mora. Turistku, ktorá zahynula, identifikovali ako 44-ročnú Dianu Meyerovú. Zranených ľudí previezli do nemocnice.

Krátka správa

Pri útoku džihádistov v Nigeri prišlo o život najmenej 29 vojakov.

Džihádisti na vojakov zaútočili s „improvizovanými výbušnými zariadeniam a kamikadze vozidlami“, pričom sa ich na atentáte podieľalo najmenej sto. „Niekoľko desiatok teroristov“ zahynulo, uviedol nigerský rezort vnútra. V súvislosti s incidentom vyhlásili v krajine trojdňový štátny smútok.