Ako dlho vám trvá, kým zaspíte? Odborníci varujú, že zdravé nie je ani dlhé a ani krátke zaspávanie

Muž snažiaci sa zaspať.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Just dance

Prevaľujete sa dlho v posteli pred spaním, alebo naopak zaspíte okamžite, ako si ľahnete? Ani jedna z možností nie je ideálna a môže napovedať o zdravotných problémoch. 

Spánkoví špecialisti nazývajú dobu, kým človek zaspí, „spánková latencia“. Ako uvádza americký portál Huffington Post, ani dlhá ani príliš krátka spánková latencia nie je zdravá.

Prečítajte si tiež:

Vyčerpanie až vyhorenie

Klinická psychologička a odborníčka na nespavosť Kristen Casey hovorí, že ideálny čas potrebný na zaspatie by mal byť 15 až 20 minút. „Ľudia sú rôzni a niektorí môžu mať viacero problémov, ktoré im bránia v zaspaní a nemajú ich pod kontrolou. V takom prípade je normálne zaspávať aj 30 až 40 minút,“ konštatuje odborníčka.

Okamžité „zaľahnutie“ nemusí byť hneď problémom, ale môže naznačovať, že sa niečo deje. Neurovedec a psychiater Dave Rabin hovorí, že príliš rýchle zaspávanie môže byť znakom vyčerpania, prepracovania, vyhorenia alebo prejavom toho, že netrávime dostatok času zotavovaním a oddychom.

Síce v takom prípade spíte dlhšie, ale spánok nemusí byť kvalitný, upozorňuje odborník. 

Dôvodom môže byť aj depresia. Psychologička Casey upozorňuje, že tu sa pacient dostáva do zložitej situácie. Depresia môže spôsobovať ospalosť a rýchlejšie zaspávanie, ale podobné účinky majú aj niektoré antidepresíva. Podľa psychologičky je však kľúčové sústrediť sa na liečenie depresie a lekár by mal vedieť vybrať pacientovi vhodné lieky.

Príčinou rýchleho zaspávania môže byť aj spánkové apnoe, ktoré sa objavuje skôr u starších dospelých. Odborníci odporúčajú obrátiť sa na praktického lekára.

Prečítajte si tiež:

Psychické problémy väčšinou začínajú zlým spánkom

Paradoxne, dlhé zaspávanie môže mať veľmi podobné príčiny ako rýchle. Ľudia, ktorí majú problém zaspať, sú väčšinou úzkostliví, alebo majú chronické bolesti.

„Nekonzistentná doba spánku, zlé spánkové návyky, práca na netradičné zmeny (nočné zmeny alebo striedavé rozvrhy), stres, depresia, úzkosť, chronická obštrukčná choroba pľúc, reflux či nepohodlná posteľ môžu prispievať k tomu, že zaspávanie trvá príliš dlho,“ hovorí psychiatrická sestra Catherine Yu.

Odborníci sa zhodujú, že akékoľvek problémy so spánkom majú väčšinou spoločné to, že sú prejavom duševnej nepohody. Väčšina psychických problémov sa začína práve náročným zaspávaním. Najlepším riešením je preto navštíviť psychológa a absolvovať psychoterapie.

Základom by mala byť aj správna spánková hygiena. Poobede by ste už nemali piť kofeín, polhodinu pred spaním sa upokojiť, nepozerať do mobilu, tesne pred spaním sa vyvarujte náročnej fyzickej aktivite aj ťažkým jedlám. Spálňa by mala byť dostatočne tmavá a vyvetraná. Kvalitu spánku ovplyvňuje aj posteľ a matrac, na ktorom ležíte.

Ak máte problémy so zaspaním, pomôcť môže aj meditácia, upokojujúca hudba či čítanie knihy.

Neznesiteľná únava a spánok, ktorý príde bez varovania a to aj v nebezpečných situáciách. Takzvanou narkolepsiou trpia na Slovensku podľa odhadov stovky stále neodhalených pacientov. Pozrite si reportáž (19. 2.):

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Krátka správa

Najmenej sedem životov a deväť nezvestných si vyžiadali prívalové povodne na západe Mexika

Podľa guvernéra štátu Jalisco Enriqueho Alfara sa hasičom, príslušníkom Červeného kríža a záchranárom z troch okolitých miest podarilo z vody zachrániť troch ľudí. Príčinou záplav bola podľa miestnych úradov zvýšená hladina vody v potoku Jalocote, ktorý sa vylial z brehov. Následné zosuvy pôdy po prudkých dažďoch poškodili niekoľko domov a mostov. (TASR)

Krátka správa

Dopravná nehoda nákladného auta v Tunisku si vyžiadala deväť obetí a päť zranených.

Väčšina z nich bola z radov migrantov zo subsaharskej Afriky. K dopravnej nehode došlo v noci, keď sa nákladné auto prevrátilo na ceste spájajúcej mestá Nasr Allah a Menzel Mehiri v oblasti Kairouan. (TASR)

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)