Británia testuje liek na chudnutie. Telesnú hmotnosť by mal znižovať o 15 percent

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/life-literacy

Britská vláda spúšťa pilotný program na testovanie širšieho prístupu k lieku na chudnutie Wegovy. Podľa súčasných odporúčaní sa poskytuje iba v rámci špecializovaných služieb na reguláciu hmotnosti, ktoré zvyčajne sídlia v nemocniciach. Informuje o tom denník The Guardian.

Nedostatok kapacít obmedzuje liek len pre približne 35.000 ľudí v Anglicku. Vláda by chcela rozšírením prístupu k lieku pomôcť väčšiemu počtu ľudí. Jeho injekčné užívanie na týždennej báze dokáže pomôcť pacientom znížiť telesnú hmotnosť až o 15 percent.

Prečítajte si tiež:

Liek Wegovy (britská značka pre semaglutid potláčajúci chuť do jedla) vyrába dánska spoločnosť Novo Nordisk. Zmiernenie jeho prísne regulovaného používania by však mohlo byť sporné pre obavy o trvalú účinnosť liečby.

Pilotný projekt v hodnote 40 miliónov libier má znížiť tlak na nemocnice a skúmať možnosti, ako by mohli liek predpisovať a prípadne aplikovať praktickí lekári alebo ako by sa mohla poskytnúť širšia podpora v komunite alebo digitálne.

Wegovy je Spojenom kráľovstve prvý liek schválený proti obezite. V súčasnosti je obmedzený iba pre dospelých s BMI najmenej 35 a ďalšou zdravotnou komplikáciou súvisiacou s hmotnosťou, najmä diabetes mellitus 2. typu alebo vysoký krvný tlak.

Prečítajte si tiež:

Obezita a s ňou spojené zdravotné problémy stoja britský zdravotnícky systém 6,5 miliardy libier (7,55 miliardy eur) ročne. Výsledky založené na dodržiavaní diéty a zmene životného štýlu, omnoho presvedčivejšie v porovnaní s liekmi, doteraz nepomohli.

Vládu premiéra Rishiho Sunaka obviňujú z bojazlivosti pri presadzovaní tradičných a účinných prostriedkov boja proti obezite, ako je pohyb. Zaviedla napríklad označovanie energetickej hodnoty na niektorých jedálnych lístkoch a obmedzenia pri umiestňovaní nezdravých potravín v obchodoch. Obmedzenie reklám na nezdravé jedlo však stále mešká.

Lieky určené na liečbu cukrovky skupujú bohatí Američania, vďaka nim majú schudnúť. Znižujú totiž chuť do jedla: 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Krátka správa

Najmenej sedem životov a deväť nezvestných si vyžiadali prívalové povodne na západe Mexika

Podľa guvernéra štátu Jalisco Enriqueho Alfara sa hasičom, príslušníkom Červeného kríža a záchranárom z troch okolitých miest podarilo z vody zachrániť troch ľudí. Príčinou záplav bola podľa miestnych úradov zvýšená hladina vody v potoku Jalocote, ktorý sa vylial z brehov. Následné zosuvy pôdy po prudkých dažďoch poškodili niekoľko domov a mostov. (TASR)

Krátka správa

Dopravná nehoda nákladného auta v Tunisku si vyžiadala deväť obetí a päť zranených.

Väčšina z nich bola z radov migrantov zo subsaharskej Afriky. K dopravnej nehode došlo v noci, keď sa nákladné auto prevrátilo na ceste spájajúcej mestá Nasr Allah a Menzel Mehiri v oblasti Kairouan. (TASR)

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)