Rýchlejšia diagnostika rakoviny kože vďaka novému objektívu. Pripojiť sa dá na smartphone

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Andrey_Popov

Rakovinu kože bude možné diagnostikovať rýchlejšie. Vďaka novému špeciálnemu objektívu sa dajú skontrolovať znamienka iba pomocou smartfónu. Okrem urýchlenia diagnostiky by technológia mala pomôcť odbremeniť ambulancie špecialistov.

Revolučný objektív momentálne testujú v Anglicku. Podľa independent.co.uk vie zhotoviť veľmi podrobné snímky kože, a tak skôr identifikovať zhubný nádor.

Prečítajte si tiež:

Objektív nájde využitie v kožných ambulanciách, ale aj v komunitných diagnostických centrách a niektorých ambulanciách všeobecných lekárov.

Takzvaná „teledermatológia“ má byť podľa britskej národnej zdravotnej služby rozšírená vo všetkých oblastiach Anglicka do júla. Očakávajú, že dermatológovia vďaka nej zdvojnásobia počet pacientov, ktorých diagnostikujú za deň. Zároveň lekárom zo všeobecných ambulancií na vidieku pomôže s diagnostikou bez nutnosti návštevy špecialistu v meste. 

Prečítajte si tiež:

​Počas skoršej testovacej fázy zariadenia v Británii sa ukázalo, že pomohlo vyhnúť sa asi 10-tisíc nepotrebným osobným stretnutiam s dermatológom, uviedli predstavitelia britských zdravotníkov.

Podľa nich sa momentálne tiež na posúdenie prítomnosti rakoviny kože testujú nástroje umelej inteligencie. Dodávajú, že používanie digitálnych technológií v zdravotníctve je v súčasnej dobe dôležité, aby sa znížili čakacie doby u lekárov a celkový tlak na zdravotníctvo.

Žiadne plesnivé steny ani ošarpané izby. Starostlivosť o pacienta je v Holandsku kľúčová: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Krátka správa

Polícia v Indii vykonala razie v domoch novinárov a aktivistov.

Išlo najmenej o ôsmich novinárov a aktivistov. Prehĺbili sa tým obavy z potláčania slobody médií v krajine. Polícia prehľadala v hlavnom meste Naí Dillí a v Bombaji príbytky novinárov spravodajského webu NewsClick, ktorý vydáva správy v angličtine. Indické orgány naň podali žalobu už v roku 2021 za údajné financovanie zo zahraničia.

Krátka správa

Nehoda minibusu v Turecku. Zahynula švajčiarska turistka, ranených je 11 ľudí.

Minibus viezol švajčiarskych turistov z letiska v Antalyi do hotela v meste Manavgat, približne 67 kilometrov východne od letiska. Narazil do stojaceho nákladného auta na ceste v meste Antalya na pobreží Stredozemného mora. Turistku, ktorá zahynula, identifikovali ako 44-ročnú Dianu Meyerovú. Zranených ľudí previezli do nemocnice.

Krátka správa

Pri útoku džihádistov v Nigeri prišlo o život najmenej 29 vojakov.

Džihádisti na vojakov zaútočili s „improvizovanými výbušnými zariadeniam a kamikadze vozidlami“, pričom sa ich na atentáte podieľalo najmenej sto. „Niekoľko desiatok teroristov“ zahynulo, uviedol nigerský rezort vnútra. V súvislosti s incidentom vyhlásili v krajine trojdňový štátny smútok.