Ruský kanál: Priehradu mali odpáliť neskôr, naši ženisti ale pri kontrole výbušnín všetko zbabrali

Ruský kanál: Priehradu mali odpáliť neskôr, naši ženisti ale pri kontrole výbušnín všetko zbabrali
Ruskí vojaci v turbínovej hale Kachovskej hydroeletrickej elektrárne. Zdroj: Profimedia.sk

Ako presne došlo k pretrhnutiu Kachovskej priehrady stále nie je stopercentne jasné, čo vytvára priestor pre rôzne špekulácie. S ďalšou možnosťou prišiel ruský telegramový kanál Volja, podľa ktorého išlo o zbabranú prácu ruských ženistov.

Kanálu Volja sa 6. júna ozval zdroj, ktorý o sebe tvrdil, že je príslušníkom ruských ozbrojených síl. Tvrdil, že výbuch na priehrade bol plánovaný, ale malo k nemu dôjsť až na konci tohto týždňa. To by vysvetľovalo, prečo Rusi v predstihu neevakuovali nielen obyvateľov,, ale nestiahli ani svoje jednotky na ľavom brehu Dnepra.

Ženisti z 31. ženijného pluku pod vedením poručíka Sivycha a nadporučíka Gončarova však pri kontrole nálože omylom odpálili. „V skratke, všetko išlo do sra*iek. Malo to vybuchnúť koncom týždňa. Niekto, menovite dvaja dementi, poručík Sivych a nadporučík Gončarov z nedávno vyslaných sapérov, mali za úlohu preveriť, či je všetko pripravené. Čo tam spolu vymysleli, vidia všetci,“ uviedol zdroj.

Prečítajte si tiež:

​Kanál Volja s odvolaním sa na štábnych dôstojníkov uviedol, že 31. ženijný pluk sa skutočne nachádzal v oblasti Novej Kachovky.

Incident mal potvrdiť aj ďalší zdroj, ruského dôstojníka, ktorý 6. júna pôsobil v zaplavenej oblasti a chcel rovnako zostať v anonymite. Ten uviedol, že v elektrárni pracovala v noci z 5. na 6, júna skupina ženistov a následne došlo k explózii v strojovni, po ktorej nasledovala explózia mín pri päte hrádze.

Volja spomína, že deň pred výbuchom presunul veliteľ ruskej skupiny Dneper veliteľstvo a štáb bližšie k rieke. Naznačuje to, že jeho úlohou mohlo byť pripraviť stiahnutie ruských jednotiek.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok z Televíznych novín o aktuálnej situácii na vojnou zmietanej Ukrajine:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.

Krátka správa

EÚ poskytne päť miliónov eur na humanitárnu pomoc pre ľudí z Náhorného Karabachu.

Azerbajdžan minulý týždeň vykonal bleskovú vojenskú operáciu proti karabašským Arménom, v rámci ktorej sa mu prakticky podarilo získať kontrolu nad Náhorným Karabachom. Európska komisia sa obáva, že to vyvolá masový exodus obyvateľov z tohto sporného regiónu.

Krátka správa

Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja.

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste. Väčšina vyvážaného ukrajinského obilia v súčasnosti prechádza cez rumunský prístav Konstanca z dôvodu pokračujúcich ruských útokov na ukrajinské čiernomorské prístavy. (TASR)

Krátka správa

Viaceré pohraničné obce v Rusku sú bez prúdu, údajne po dronovom útoku Ukrajiny.

Ide konkrétne o sedem obcí v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Došlo k tomu po tom, ako tam ukrajinský dron zhodil výbušninu na rozvodňu elektrickej energie. Zranenia neutrpel žiaden z obyvateľov. tamojší gubernátor Roman Starovoit uviedol, že k obnove dodávok energie dôjde hneď, ako to bude možné.

Krátka správa

Taliansko sa štátnym pohrebom lúči s exprezidentom Giorgiom Napolitanom.

Zomrel minulý piatok vo veku 98 rokov. Medzi účastníkmi poslednej rozlúčky s Napolitanom sú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Všetky vlajky na verejných budovách a talianskych diplomatických i konzulárnych zastupiteľstvách v zahraničí boli po úmrtí bývalého prezidenta spustené na pol žrde až do dňa pohrebu, ktorý je zároveň vyhlásený za deň štátneho smútku.