Voda z poškodenej priehrady už nedokáže chladiť jadrovú elektráreň. Hladina klesla pod kritickú úroveň

Voda z poškodenej priehrady už nedokáže chladiť jadrovú elektráreň. Hladina klesla pod kritickú úroveň
Satelitná snímka Kachovskej priehrady ráno po výbuchu Zdroj: profimedia.sk/Planet Labs PBC

Voda z Kachovskej priehrady na Ukrajine sa už nedá používať na chladenie reaktorov Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES). Oznámila to vo štvrtok spoločnosť Ukrhidroenergo. Píše o tom agentúra AFP.

Šéf spoločnosti Ukrhidroenergo Ihor Syrota pre ukrajinskú televíziu povedal, že hladina vody klesla pod kritickú úroveň 122,7 metra a už nemôže zásobovať chladiace "nádrže" na ZAES.

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú agentúru (MAAE) Rafael Grossi tento týždeň povedal, že nádrže v ZAES a alternatívne nádrže sú ešte istý čas schopné chladiť reaktory i nádrže s vyhoreným palivom.

Prečítajte si tiež:

Ďalšia veľká chladiaca nádrž v okolí elektrárne je podľa jeho slov v súčasnosti naplnená a schopná zásobovať elektráreň niekoľko mesiacov. Pripomenul, že všetkých šesť reaktorov tejto elektrárne už bolo postupne odstavených.

"Je preto nevyhnutné, aby táto nádrž zostala nepoškodená," povedal Grossi a vyzval všetky strany, aby vyvíjali úsilie na zachovanie tohto stavu. MAAE má v súčasnosti v ZAES, najväčšej jadrovej elektrárni v Európe, skupinu expertov.

Prečítajte si tiež:

Kachovská priehrada na rieke Dneper v Ruskom okupovanej časti juhoukrajinskej Chersonskej oblasti sa pretrhla po výbuchu v utorok skoro ráno. Moskva i Kyjev sa navzájom obviňujú z jej zničenia.

Ukrajina vo štvrtok obvinila Rusko z ostreľovania postihnutých oblastí počas evakuácie obyvateľov zo zatopených budov.

Pozrite si aktuálnu situáciu na Ukrajine:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Krátka správa

Česká vláda schválila nákup 24 amerických nadzvukových lietadiel F-35.

Prvé stroje pre Česko budú hotové v roku 2029. Oznámil to český premiér Petr Fiala, podľa ktorého v tomto období neexistuje lepšie riešenie na plnenie úloh taktického letectva českej armády v nasledujúcich desiatkach rokov. Získanie strojov F-35 označil za "zásadný technologický skok" pre rozvoj armády, ale aj pre českú ekonomiku, akademickú aj technologickú sféru. Systém F-35 podľa neho znamená prístup k najmodernejším technológiám na planéte. (TASR)

Krátka správa

Nemecko sprísni kontroly na hraniciach s Poľskom a Českom.

ide o opatrenie v rámci boja proti nelegálnej migrácii. majú vykonávať kontroly so zameraním na trasy, ktoré využívajú pašeráci migrantov.

Krátka správa

Azerbajdžan zatkol bývalého lídra vlády Náhorného Karabachu Rubena Vardanjana.

Bývalého separatistického lídra zajali, keď sa po minulotýždňovej bleskovej ofenzíve Baku pokúšal prejsť do Arménska. Štátna pohraničná služba Azerbajdžanu uviedla, že ho odovzdali príslušným štátnym orgánom. Vardanjan je podnikateľ, ktorý riadil separatistickú vládu Náhorného Karabachu od novembra 2022 do februára.

Krátka správa

Irán tvrdí, že na obežnú dráhu Zeme úspešne umiestnil družicu.

Družica Núr-3, ktorá má vyhotovovať satelitné snímky Zeme, bola navedená na obežnú dráhu približne 450 kilometrov nad zemským povrchom. Západní predstavitelia tieto tvrdenia bezprostredne nepotvrdili. Irán v posledných rokoch uskutočnil aj niekoľko neúspešných pokusov o umiestnenie družíc na obežnú dráhu Zeme.

Krátka správa

Ofenzíva v Karabachu si vyžiadala životy 192 azerbajdžanských vojakov.

Azerbajdžan v stredu oznámil, že počas jeho minulotýždňovej pozemnej ofenzívy v Arménmi obývanom regióne Náhorný Karabach zahynulo 192 azerbajdžanských vojakov. Podľa údajov rezortu zdravotníctva v Baku utrpelo počas bojov zranenia viac než 500 azerbajdžanských vojakov. Zdroje arménskych separatistov hovoria o 200 obetiach na životoch a najmenej 400 zranených. (TASR)

Krátka správa

Takmer štvrtina populácie Karabachu ušla po zásahu Azerbajdžanu do Arménska.

Približne 28.000 ľudí - teda zhruba 23 percent celkovej populácie Náhorného Karabachu - sa usilovala z regiónu ujsť hneď po tom, čo Azerbajdžan uvoľnil desať mesiacov trvajúcu blokádu jedinej cesty vedúcej do susedného Arménska. Blokáda tejto trasy viedla v oblasti k závažnému nedostatku potravín, liekov i paliva. (TASR)