Voda v nádrži stále chladí ukrajinskú jadrovú elektráreň, vyhlásil šéf MAAE

Panelák pod vodou.
Zábery zo zaplaveného Chersonu. Zdroj: TASR/AP Photo/Libkos

Najväčšia európska atómová elektráreň stále dostáva vodu z priehrady, ktorá sa pretrhla počas bojov na Ukrajine, uviedla vo štvrtok Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni. Informuje agentúra AFP.

MAAE zároveň odmieta tvrdenia prevádzkovateľa danej priehrady o tom, že už nemôže dodávať vodu.

„Ukrajinská Záporožská jadrová elektráreň pokračuje v čerpaní chladiacej vody z Kachovskej vodnej nádrže,“ uvádza sa vo vyhlásení MAAE. Riaditeľ prevádzkovateľa priehrady Ukrhydroenerho Ihor Syrota uviedol, že hladina vody v priehrade klesla "pod kritickú hranicu 12,7 metra".

To znamená, že už nemôže zásobovať "nádrže v Záporožskej jadrovej elektrárni na jej chladenie", povedal Syrota v ukrajinskej televízii.

Prečítajte si tiež:

Táto priehrada na juhu Ukrajiny sa nachádza na rieke Dneper a tvorí nádrž, ktorá zabezpečuje chladiacu vodu pre Ruskom okupovanú jadrovú elektráreň Záporožie, vzdialenú približne 150 kilometrov proti prúdu rieky.

Priehrada bola poškodená v utorok. Z toho činu sa navzájom obviňujú Rusko i Ukrajina; malo ísť o explóziu. MAAE vo vyhlásení uviedla, že jej experti boli informovaní, že elektráreň po preskúmaní usúdila, "že by mala byť schopná čerpať vodu z nádrže aj po tom, ako jej hladina klesne pod 12,7 metra".

Agentúra uviedla, že preskúmanie zahŕňalo rozhovory s osobami, "ktoré majú skúsenosti a odborné znalosti".

„V týchto zložitých a náročných podmienkach to poskytuje ešte určitý čas pred prípadným prechodom na alternatívne dodávky vody,“ povedal šéf MAAE Rafael Grossi.

Alternatívy, medzi ktoré patrí i veľká chladiaca nádrž vedľa samotnej elektrárne, môžu zabezpečiť potrebnú chladiacu vodu pre elektráreň "na niekoľko mesiacov", povedal Grossi.

Prečítajte si tiež:

„Napriek tomu je všeobecná situácia v oblasti jadrovej bezpečnosti a ochrany naďalej veľmi neistá a potenciálne nebezpečná,“ dodal Grossi, ktorý sa do elektrárne chystá na budúci týždeň.

Uviedol, že rozsah škôd nie je známy, a tiež nie je jasné, "kedy a na akej úrovni sa nádrž stabilizuje". Experti MAAE požiadali o prístup aj na miesto, kde sa meria hladina vody v nádrži, aby "nezávisle overili stav systémov, ktoré zabezpečujú chladiacu vodu" pre elektráreň, uviedol Grossi.

Zamestnanci elektrárne už zaviedli opatrenia na obmedzenie spotreby vody a používajú ju len na "nevyhnutné činnosti súvisiace s jadrovou bezpečnosťou", uviedol Grossi.

Reaktory elektrárne už boli odstavené, ale stále potrebujú chladiacu vodu, aby nedošlo k jadrovej katastrofe.

Grossi opakovane vyzýva na ochranu tejto elektrárne, keďže v jej blízkosti došlo k ostreľovaniu a narušeniu jej kľúčových dodávok energie, pripomína AFP.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 8. 6. 2023: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Krátka správa

Polícia v Indii vykonala razie v domoch novinárov a aktivistov.

Išlo najmenej o ôsmich novinárov a aktivistov. Prehĺbili sa tým obavy z potláčania slobody médií v krajine. Polícia prehľadala v hlavnom meste Naí Dillí a v Bombaji príbytky novinárov spravodajského webu NewsClick, ktorý vydáva správy v angličtine. Indické orgány naň podali žalobu už v roku 2021 za údajné financovanie zo zahraničia.

Krátka správa

Nehoda minibusu v Turecku. Zahynula švajčiarska turistka, ranených je 11 ľudí.

Minibus viezol švajčiarskych turistov z letiska v Antalyi do hotela v meste Manavgat, približne 67 kilometrov východne od letiska. Narazil do stojaceho nákladného auta na ceste v meste Antalya na pobreží Stredozemného mora. Turistku, ktorá zahynula, identifikovali ako 44-ročnú Dianu Meyerovú. Zranených ľudí previezli do nemocnice.

Krátka správa

Pri útoku džihádistov v Nigeri prišlo o život najmenej 29 vojakov.

Džihádisti na vojakov zaútočili s „improvizovanými výbušnými zariadeniam a kamikadze vozidlami“, pričom sa ich na atentáte podieľalo najmenej sto. „Niekoľko desiatok teroristov“ zahynulo, uviedol nigerský rezort vnútra. V súvislosti s incidentom vyhlásili v krajine trojdňový štátny smútok.