Protiofenzíva trvá už niekoľko dní, informuje redaktor TV Markíza Adel Ghannam priamo z Ukrajiny

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Protiofenzíva trvá už niekoľko dní. Informuje o tom redaktor TV Markíza Adel Ghannam, ktorý sa so štábom TV Markíza nachádza priamo na Ukrajine. O začiatku protiofenzívy informujú aj viaceré zahraničné médiá, ktoré sa odvolávajú na ukrajinských predstaviteľov. 

Reportér TV Markíza vysvetľuje, prečo Ukrajinci o protiofenzíve mlčia. Ide podľa neho o taktiku.

„Ak by nevyšli niektoré pokusy, tak sa stále Ukrajinci môžu odvolať na to, že ten hlavný útok stále príde,“ vysvetľuje Adel Ghannam.

„Toto, čo sledujeme na fronte teraz, sú testovacie útoky. Ukrajinci skúšajú, kde je ruská obrana na fronte slabá, podnikajú stále invazívnejšie útoky, a keď nájdu slabé miesto, tak tam hodia všetko, čo majú. To sa však zatiaľ ešte nestalo,“ dodáva redaktor TV Markíza.

Kyjev ofenzívu popiera 

Stanica NBC News s odvolaním sa na vysokopostaveného predstaviteľa ukrajinských ozbrojených síl a vojaka z oblasti blízko frontových línií vo štvrtok uviedla, že ofenzíva ukrajinskej armády sa už začala. Denník The Washington Post citoval "štyroch jednotlivcov" z radov ukrajinských ozbrojených síl, ktorí tvrdili to isté.

Kyjev aj Generálny štáb ukrajinskej armády to však pre Reuters poprel. „Nemáme takúto informáciu,“ uviedol prostredníctvom svojho hovorcu.

Prečítajte si tiež:

Briti informovali o ťažkých bojoch 

Britské ministerstvo obrany vo svojom štvrtkovom brífingu informovalo o ťažkých bojoch pozdĺž "viacerých úsekov frontu" s tým, že iniciatívu vo väčšine týchto oblastí prebral Kyjev.

Ukrajinská armáda uviedla, že záplavy v Chersonskej oblasti prinútili ruské jednotky na ústup od piatich do 15 kilometrov a mieru ruského ostreľovania znížili "prakticky o polovicu".

Ruská tlačová agentúra TASS vo štvrtok podľa Reuters uviedla, že vysokopostavený veliteľ ruskej armády informoval tamojšieho prezidenta Vladimira Putina o odrazení rozsiahleho ukrajinského útoku v juhoukrajinskej Záporožskej oblasti.

Prečítajte si tiež:

Ruský minister obrany Sergej Šojgu predtým vyhlásil, že ruské jednotky odolali pokusom ukrajinských vojakov prelomiť frontovú líniu v Záporoží, pričom mali ukrajinskej strane spôsobiť ťažké straty.

Voda z kachovskej priehrady medzitým zaplavila už vyše 600 kilometrov štvorcových plochy Chersonskej oblasti, pričom zaplavila územia pod kontrolou Ukrajiny i Ruska, pripomína Reuters.

Putin sa podľa mediálnych informácií do zaplavených oblastí cestovať nechystá, situáciu však pozorne sleduje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil postihnuté oblasti vo štvrtok.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 8. 6. 2023:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Krátka správa

Polícia v Indii vykonala razie v domoch novinárov a aktivistov.

Išlo najmenej o ôsmich novinárov a aktivistov. Prehĺbili sa tým obavy z potláčania slobody médií v krajine. Polícia prehľadala v hlavnom meste Naí Dillí a v Bombaji príbytky novinárov spravodajského webu NewsClick, ktorý vydáva správy v angličtine. Indické orgány naň podali žalobu už v roku 2021 za údajné financovanie zo zahraničia.

Krátka správa

Nehoda minibusu v Turecku. Zahynula švajčiarska turistka, ranených je 11 ľudí.

Minibus viezol švajčiarskych turistov z letiska v Antalyi do hotela v meste Manavgat, približne 67 kilometrov východne od letiska. Narazil do stojaceho nákladného auta na ceste v meste Antalya na pobreží Stredozemného mora. Turistku, ktorá zahynula, identifikovali ako 44-ročnú Dianu Meyerovú. Zranených ľudí previezli do nemocnice.

Krátka správa

Pri útoku džihádistov v Nigeri prišlo o život najmenej 29 vojakov.

Džihádisti na vojakov zaútočili s „improvizovanými výbušnými zariadeniam a kamikadze vozidlami“, pričom sa ich na atentáte podieľalo najmenej sto. „Niekoľko desiatok teroristov“ zahynulo, uviedol nigerský rezort vnútra. V súvislosti s incidentom vyhlásili v krajine trojdňový štátny smútok.