Ukrajinci zverejnili nahrávku, ktorá má dokazovať, že Kachovskú priehradu odpálili Rusi

Ukrajinci zverejnili nahrávku, ktorá má dokazovať, že Kachovskú priehradu odpálili Rusi
Zaplavené Hlavné námestie v Novej kachovke. Zdroj: Profimedia.sk

Ukrajina obviňuje ruských vojakov, že podmínovali vodnú elektráreň a následne ju vyhodili do vzduchu. Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) zverejnila v piatok zvukovú nahrávku s rozhovorom, v ktorom sa k tomuto činu údajne priznáva ruský vojak, informuje portál Ukrajinska Pravda.

Muž na nahrávke hovorí, že za útok je zodpovedná ruská sabotážna skupina. Agentúra DPA pripomína, že pravosť nahrávky nebolo možné bezprostredne nezávisle overiť.

„Urobili to naši. Nie Ukrajinci,“ hovorí jeden z mužov na zverejnenom zázname. „Bola to naša diverzná skupina. Chceli ich tam akoby tou priehradou vydesiť. Ale nešlo to podľa plánu - bolo to väčšie, ako plánovali,“ dodal.

Kto presne sú muži, ktorí spolu v audionahrávke hovoria, ale SBU neuviedla a opísala ich iba ako „votrelcov“ a „okupantov“

Jeden z mužov následne hovorí o zľahčovaní vážnosti situácie v ruských médiách.

„Včera bolo v telke také video - stojí tam vojak so zahalenou tvárou, v kompletnej uniforme. A hovorí o tom, že tam žiadne záplavy nie sú, že ľudia tam žijú normálne. A za ním je okno, cez ktoré vidieť, že tam je hotové more,“ znie z nahrávky.

Prečítajte si tiež:

Po katastrofe na kachovskej priehrade voda naďalej klesá

Hladina vody v Kachovskej vodnej nádrži pri juhoukrajinskom meste Cherson postupne klesá, uviedla v piatok štátna spoločnosť Ukrhydronergo. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

Od utorkového zničenia Kachovskej priehrady hladina vody v nádrži poklesla už takmer o päť metrov a jej hladina v piatok ráno dosahovala úroveň 11,7 metra. Len za posledných 24 hodín voda opadla približne o meter.

Spoločnosť tiež upozornila, že poškodený priehradný múr vodného diela, ktorý sa ešte úplne nezrútil, sa ešte stále rozpadáva. V najbližšej dobe bude podľa nej potrebné zachytiť vodu z rieky Dneper v nádržiach nad kachovskou vodnou elektrárňou, aby sa zaistili zásoby vody na leto.

V Ukrajinou ovládanej časti Chersonskej oblasti klesla úroveň záplavovej vody v porovnaní s predchádzajúcim dňom o 20 centimetrov, uviedol tamojší gubernátor Olexandr Prokudin. Úroveň vody predstavovala v piatok ráno 5,38 metra.

Prečítajte si tiež:

V oblasti je stále zatopených 32 dedín a viac než 3600 domov. Viac než 2000 ľudí a stovky domácich zvierat sa podarilo evakuovať do bezpečia. Prokudin zároveň vyzval všetkých obyvateľov postihnutých lokalít, aby svoje zaplavené domy opustili.

Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Olexij Danilov prirovnal katastrofálne dôsledky zničenia kachovskej priehrady k "použitiu taktickej jadrovej zbrane". Danilov vo vysielaní ukrajinského rozhlasu za to pripísal osobnú zodpovednosť ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

„Takéto rozhodnutia sa robia jedine v Kremli a robí ich jedine Putin,“ povedal Danilov. Zároveň dodal, že dôsledky budú katastrofálne aj pre Rusko, pretože Moskva bude musieť v budúcnosti zaplatiť všetky spôsobené škody.

Rusko naopak tvrdí, že priehrada bola zničená ukrajinským ostreľovaním.

V priloženom videu si môžete pozrieť aktuálny príspevok o dôsledkoch odpálenia Kachovskej priehrady:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Krátka správa

Polícia v Indii vykonala razie v domoch novinárov a aktivistov.

Išlo najmenej o ôsmich novinárov a aktivistov. Prehĺbili sa tým obavy z potláčania slobody médií v krajine. Polícia prehľadala v hlavnom meste Naí Dillí a v Bombaji príbytky novinárov spravodajského webu NewsClick, ktorý vydáva správy v angličtine. Indické orgány naň podali žalobu už v roku 2021 za údajné financovanie zo zahraničia.

Krátka správa

Nehoda minibusu v Turecku. Zahynula švajčiarska turistka, ranených je 11 ľudí.

Minibus viezol švajčiarskych turistov z letiska v Antalyi do hotela v meste Manavgat, približne 67 kilometrov východne od letiska. Narazil do stojaceho nákladného auta na ceste v meste Antalya na pobreží Stredozemného mora. Turistku, ktorá zahynula, identifikovali ako 44-ročnú Dianu Meyerovú. Zranených ľudí previezli do nemocnice.

Krátka správa

Pri útoku džihádistov v Nigeri prišlo o život najmenej 29 vojakov.

Džihádisti na vojakov zaútočili s „improvizovanými výbušnými zariadeniam a kamikadze vozidlami“, pričom sa ich na atentáte podieľalo najmenej sto. „Niekoľko desiatok teroristov“ zahynulo, uviedol nigerský rezort vnútra. V súvislosti s incidentom vyhlásili v krajine trojdňový štátny smútok.