Skladujete mlieko vo dverách chladničky? Odborníci tvrdia, že ide o častú chybu

Mlieko skladované vo dverách chladničky rýchlejšie podlieha skaze.
Mlieko skladované vo dverách chladničky rýchlejšie podlieha skaze. Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Plytvanie jedlom často spôsobuje fakt, že nevieme správne skladovať potraviny. Počas horúcich letných dní by sme mali byť obzvlášť obozretní, aj čo sa týka potravín v chladničke. Väčšina ľudí uschováva mlieko vo dverách chladničky, čo môže spôsobiť, že sa rýchlejšie pokazí.

Odborníci varujú, že mnoho ľudí nevie uskladňovať potraviny, a tak sa vystavujú konzumácii pokazeného jedla. Mlieko, ktorému vyššie teploty znižujú trvanlivosť, by sa malo skladovať hlbšie v chladničke, píše Daily Mail.

Vo dverách je totiž najvyššia teplota, pretože ich stále otvárame. Najnižšia teplota sa drží dole – tam by sme mali ukladať mäsové a mliečne výrobky, vrátanie mlieka.

Podobne je to aj s vajcami. Chladničky majú vo dverách priehradky určené na ich úschovu, no najmä počas leta by sme ich na tomto mieste rozhodne skladovať nemali. Odporúča sa ich položiť niekde do stredu chladničky, pričom vo dverách môžeme nechať otvorené omáčky, zaváraniny či rôzne konzervy.

Prečítajte si tiež:

Minimálna trvanlivosť a dátum spotreby

Spotrebitelia sa pochopiteľne riadia podľa dátumu spotreby. Ak vidia na etikete starý dátum, potravinu vyhodia. Problém je však ten, že často nevedia, aký je rozdiel medzi minimálnou trvanlivosťou a dátumom spotreby.

Minimálna trvanlivosť sa uvádza na etiketách trvanlivých potravín, ktoré nepodliehajú rýchlo skaze. Aj po tomto dátume je ich konzumácia bezpečná. Ide o potraviny ako olej, múka, cestoviny či ryža.

Dátum spotreby sa uvádza pri potravinách, ktoré majú vyššiu šancu rýchlo sa pokaziť. Sú to čerstvé potraviny, ako napríklad mliečne a mäsové výrobky, vajcia, ovocie a zelenina.

Konzumácia po dátume môže byť zdraviu nebezpečná, je však potrebné potravinu vždy skontrolovať. Pri správnom skladovaní, môže byť deň či dva po dátume spotreby potravina ešte vhodná na konzumáciu.

Prečítajte si tiež:

Ekologické opatrenie

Britský obchodný reťazec Marks & Spencer sa rozhodol odstrániť z obalov mlieka dátum minimálnej trvanlivosti. Konali tak z presvedčenia, že ľudia vyhadzujú všetky potraviny ihneď po dátume bez toho, aby potravinu skontrolovali, či je vôbec pokazená – a tým zbytočne produkujú odpad, informuje Polsat News.

Obchody argumentujú, že ich zámer je ekologický. Uvedomujú si, koľko odpadu z jedla sa denne vyprodukuje.

Podľa organizácie Sustainable Food Trust sa každý rok vyleje do drezu okolo 490 miliónov pokazeného mlieka. Ak budeme mlieko či iné potraviny skladovať správne, vyhneme sa tak zbytočnej produkcii odpadu a ušetríme peniaze.

Pozrite si aj reportáž, v ktorej odborníčka radí, ako sa vyhnúť plytvaniu jedlom: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.