Skladujete mlieko vo dverách chladničky? Odborníci tvrdia, že ide o častú chybu

Mlieko skladované vo dverách chladničky rýchlejšie podlieha skaze.
Mlieko skladované vo dverách chladničky rýchlejšie podlieha skaze. Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Plytvanie jedlom často spôsobuje fakt, že nevieme správne skladovať potraviny. Počas horúcich letných dní by sme mali byť obzvlášť obozretní, aj čo sa týka potravín v chladničke. Väčšina ľudí uschováva mlieko vo dverách chladničky, čo môže spôsobiť, že sa rýchlejšie pokazí.

Odborníci varujú, že mnoho ľudí nevie uskladňovať potraviny, a tak sa vystavujú konzumácii pokazeného jedla. Mlieko, ktorému vyššie teploty znižujú trvanlivosť, by sa malo skladovať hlbšie v chladničke, píše Daily Mail.

Vo dverách je totiž najvyššia teplota, pretože ich stále otvárame. Najnižšia teplota sa drží dole – tam by sme mali ukladať mäsové a mliečne výrobky, vrátanie mlieka.

Podobne je to aj s vajcami. Chladničky majú vo dverách priehradky určené na ich úschovu, no najmä počas leta by sme ich na tomto mieste rozhodne skladovať nemali. Odporúča sa ich položiť niekde do stredu chladničky, pričom vo dverách môžeme nechať otvorené omáčky, zaváraniny či rôzne konzervy.

Prečítajte si tiež:

Minimálna trvanlivosť a dátum spotreby

Spotrebitelia sa pochopiteľne riadia podľa dátumu spotreby. Ak vidia na etikete starý dátum, potravinu vyhodia. Problém je však ten, že často nevedia, aký je rozdiel medzi minimálnou trvanlivosťou a dátumom spotreby.

Minimálna trvanlivosť sa uvádza na etiketách trvanlivých potravín, ktoré nepodliehajú rýchlo skaze. Aj po tomto dátume je ich konzumácia bezpečná. Ide o potraviny ako olej, múka, cestoviny či ryža.

Dátum spotreby sa uvádza pri potravinách, ktoré majú vyššiu šancu rýchlo sa pokaziť. Sú to čerstvé potraviny, ako napríklad mliečne a mäsové výrobky, vajcia, ovocie a zelenina.

Konzumácia po dátume môže byť zdraviu nebezpečná, je však potrebné potravinu vždy skontrolovať. Pri správnom skladovaní, môže byť deň či dva po dátume spotreby potravina ešte vhodná na konzumáciu.

Prečítajte si tiež:

Ekologické opatrenie

Britský obchodný reťazec Marks & Spencer sa rozhodol odstrániť z obalov mlieka dátum minimálnej trvanlivosti. Konali tak z presvedčenia, že ľudia vyhadzujú všetky potraviny ihneď po dátume bez toho, aby potravinu skontrolovali, či je vôbec pokazená – a tým zbytočne produkujú odpad, informuje Polsat News.

Obchody argumentujú, že ich zámer je ekologický. Uvedomujú si, koľko odpadu z jedla sa denne vyprodukuje.

Podľa organizácie Sustainable Food Trust sa každý rok vyleje do drezu okolo 490 miliónov pokazeného mlieka. Ak budeme mlieko či iné potraviny skladovať správne, vyhneme sa tak zbytočnej produkcii odpadu a ušetríme peniaze.

Pozrite si aj reportáž, v ktorej odborníčka radí, ako sa vyhnúť plytvaniu jedlom: 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.

Krátka správa

EÚ poskytne päť miliónov eur na humanitárnu pomoc pre ľudí z Náhorného Karabachu.

Azerbajdžan minulý týždeň vykonal bleskovú vojenskú operáciu proti karabašským Arménom, v rámci ktorej sa mu prakticky podarilo získať kontrolu nad Náhorným Karabachom. Európska komisia sa obáva, že to vyvolá masový exodus obyvateľov z tohto sporného regiónu.

Krátka správa

Ukrajina ukrýva lode s obilím na rumunskej strane Dunaja.

Spoločnosti prevážajúce ukrajinské obilie pre obavy z ruských útokov už niekoľko týždňov ukrývajú v noci svoje lode na rumunskom brehu rieky Dunaj. Diplomati z Európskej únie a USA rokovali o tomto ochrannom opatrení s rumunskými a ukrajinskými predstaviteľmi v auguste. Väčšina vyvážaného ukrajinského obilia v súčasnosti prechádza cez rumunský prístav Konstanca z dôvodu pokračujúcich ruských útokov na ukrajinské čiernomorské prístavy. (TASR)

Krátka správa

Viaceré pohraničné obce v Rusku sú bez prúdu, údajne po dronovom útoku Ukrajiny.

Ide konkrétne o sedem obcí v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou. Došlo k tomu po tom, ako tam ukrajinský dron zhodil výbušninu na rozvodňu elektrickej energie. Zranenia neutrpel žiaden z obyvateľov. tamojší gubernátor Roman Starovoit uviedol, že k obnove dodávok energie dôjde hneď, ako to bude možné.

Krátka správa

Taliansko sa štátnym pohrebom lúči s exprezidentom Giorgiom Napolitanom.

Zomrel minulý piatok vo veku 98 rokov. Medzi účastníkmi poslednej rozlúčky s Napolitanom sú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Všetky vlajky na verejných budovách a talianskych diplomatických i konzulárnych zastupiteľstvách v zahraničí boli po úmrtí bývalého prezidenta spustené na pol žrde až do dňa pohrebu, ktorý je zároveň vyhlásený za deň štátneho smútku.